НОВИНИ

Лена Бориславова: България ще получава дългосрочно газ на по-ниски цени. Няма силен външен натиск за РСМ

Вера Стоянова
от Вера Стоянова
09:29, 15.05.2022
10200
Чете се за: 06:50 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

България се нуждае от от 12 до 20 танкера газ на година. Освен договорените 2 танкера със синьо гориво от САЩ на по-ниски цени от тези на "Газпром", са в ход преговори за средносрочна и дългосрочна доставка на газ, които вероятно ще са на цени 3 - 4 пъти по-ниски от последно договорените с "Газпром".

Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" началникът на политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков Лена Бориславова. Допълнително се обследват варианти за доставка на синьо гориво от Туркменистан и Египет.

"Посещението на министър-председателя в САЩ показа, че българската държава успешно договаря по-ниски цени за природен газ и затвърди мястото си на международната сцена като държава, която отстоява собствените си интереси и преговаря с различни партньори, за да осигури устойчивост на доставките си", каза Бориславова.

Тя допълни, че премиерът Кирил Петков е договорил получаването на пълните количества азерски газ дори в случай, че връзката с Гърция не бъде изградена в срок. Това, според нея, опровергава твърденията на предишните управляващи и на предишното ръководство на "Булгаргаз", че е невъзможно да получим пълните количества без интерконектора.

"Азерският газ по този договор, от който много услужливо предишното правителство са се отказали, е на стойност 25-26 евро. Докато в момента цената в Европа е около 90 евро. Така че може да видите за каква разлика става въпрос чрез подписването на анексите, чрез които са се отказвали от доставки на азерски газ", каза Бориславова.

Тя изтъкна, че новите дългосрочни договори за доставка на газ ще бъдат подписани директно от "Булгаргаз" без посредници и то на цена, по-ниска от тази на "Газпром".

"Лъжа или непознаване на фактите са твърденията на Борисов, че откъдето и да вземем газ ще е с 30% по-скъп от този на "Газпром". "Булгаргаз" сключва директно всички договори за доставки. Дългосрочните договори ще бъдат пряко с компаниите без посредници. Цената ще бъде по-ниска от тази на "Газпром". А когато започнем да получаваме първите количества азерски газ от юли, тя ще е с 4 пъти по-ниска от средната в Европа", уточни Бориславова.

Във връзка с преноса на руски газ към Сърбия и Унгария Бориславова изтъкна, че България е коректна държава и ще изпълнява ангажиментите по международните си договори. Транзитът ще продължи, освен ако не настъпи форсмажорна ситуация.

На този етап няма икономически или правни съображения за национализация на стратегически обекти като рафинерията в Бургас, подчерта Бориславова.

"В момента, в който националната сигурност е нарушена, или имаме някакво неизпълнение от страна на съответните субекти, тогава може да се мисли по въпроса. Но превантивно да тръгнем да национализираме стратегически обекти без да има нужда от това, не мисля, че е необходимото действие, което дължим на обществото", допълни началникът на кабинета на премиера.

В "Денят започва с Георги Любенов" Лена Бориславова отрече да има силен външен натиск върху България по казуса със Северна Македония. По думите ѝ у нас се провежда опит за вътрешнополитическа дестабилизация по темата за югозападната ни съседка.

Лена Бориславова беше категорична, че кабинетът води единна политика спрямо Северна Македония. Бориславова отдаде изказванията на външния министър Теодора Генчовска за различия между МВнР и външнополитическия екип на премиера като "грешка на езика".

"Външната политика на България се води от МВнР - тоест от Теодора Генчовска. Винаги тя лично или нейни заместници придружават премиера и тя лично потвърди, че с премиера водят една и съща външна политика. Останалото го отдавам на грешка на езика. България поддържа единна външна политика спрямо Република Северна Македония.

Конференцията в Скопие с участието на българска делегация, водена от премиера Кирил Петков, се отлага, тъй като липсва договорен документ, който да покаже напредък по преговорите между двете държави.

"Това, което българското правителство и лично премиерът биха искали да видят, е някакво доказателство, че РСМ има сериозно отношение към езика на омразата и дискриминацията на българското етническо население. Затова това са следващите стъпки, които очакваме, след което ще може да продължим работата", каза тя като уточни, че междувременно външните министерства на двете държави продължават активно разговорите.

Имотите на руските граждани у нас, които попадат в списък със санкции на ЕС, ще могат да бъдат запорирани или конфискувани по нов закон, който в момента се подготвя от Министерство на правосъдието. Законопроектът ще конкретизира процедурата и отговорния орган за това.

Антиинфлационният пакет на правителството, който предстои да бъде представен, ще бъде усетен от всички хора у нас, каза Лена Бориславова. Процедурата по отпадане на акциза за тока и газа вече е в ход. Очаква се тя да отнеме повече от месец. Задействана е и процедурата по вдигане на прага на регистрация по ДДС на малки и средни предприятия на 100 000 лв. С актуализацията на бюджета ще се повиши и социалния праг, за да бъдат подпомогнати най-уязвимите групи.

Внесен е и законопроект, който да позволи актуализация на цените на възложените обществени поръчки, в случаите, в които, поради инфлацията, цените на пазара не съответстват на икономическия смисъл за завършването на започнати проекти.

Целия разговор вижте във видеото.

Гледайте още теми от "Денят започва с Георги Любенов"

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Кубрат Пулев се завърна с победа на професионалния ринг
Кубрат Пулев се завърна с победа на професионалния ринг
Време е за финал: ЦСКА и Левски излизат в спора за Купата на България
Време е за финал: ЦСКА и Левски излизат в спора за Купата на България