Все повече се заплита възелът между прокуратурата, КС, ЦИК и "Информационно обслужване" заради делото за оспорване на резултатите от последните избори през октомври. поискаиКонституционният съд и прокуратурата днес влязоха в остър задочен сблъсък.
Малко преди обяд от държавното обвинение поискаха от Конституционния съд да им предостави всички материали по делото за изборите. От съда отказаха. По-рано в интервю пред БНР председателката на съда Павлина Панова заяви, че "прокуратурата няма основания да иска каквото и да било от КС, преди съдът да се произнесе".
Софийската градска прокуратура обяви, че е започнала проверка по сигнал за изчезнали бюлетини от секции, в които реално е имало гласуване, а сега заради лисващите бюлетини резултатите трябва да бъдат нулирани.
Две секции с изцяло нулирани резултати от изборите и 5 с частично нулирани заради липсващи бюлетини се превърханаха в ябълката на раздора между Конституционния съд, прокуратурата и "Информационно обслужване". Именно фирмата преброител на изборните резултати миналата седмица е изпратила сигнал в прокуратурата, че според експертите на Конституционния съд трябва да се нулират резултатите в секции, където от видеонаблюдението се вижда, че е гласувано. Пред БНР Павлина Панова изрази несъгласие с действията на "Информационно обслужване".
"Дали е имало гласуване или не се удостоверява не от снимков материал, който се предоставя, а от това дали има налични бюлетини. Блетината е доказателство за извършено гласуване и подаден глас на гласоподавателя. Не е работа на "Информационно обслужване" да сезира прокуратурата за тези неща, защото КС и ЦИК са тези органи, които могат, при наличие на данни за престъпление, да сезират прокуратурата", заяви Павлина Панова, председател на КС в предаването "Преди всички" по БНР.
От Софийската градска прокуратура лаконично съобщиха, че извършват проверка във връзка с данни за липсващи бюлетини от последните проведени избори за Народно събрание. Преписката е образувана на 7 март по сигнал на "Информационно обслужване". Работата е възложена на ДАНС, която да установи кой и как е унищожил тези бюлетини. Дали те наистина са унищожени и ако не са, къде се намират. От "Информационно обслужване" като сигналоподател са изискани документи и материали, но оказа се, че има съществени противоречия какви точно.
"Оказва се, че с първото писмо ЦИК е уведомена, че всички документи и материали са предадени на прокуратурата, поради което не може да продължи да извършва изчисленията. А в днешното писмо заявява, че всъщност документите не са предавани", обясни съдия Панова.
Преди обяд от прокуратурата поискаха от Конституционния съд да им представи всички материали, събрани в делото за изборните резултати. Поискани бяха и правилата, по които работят експертите, както и тези, по които са изискани изборните книжа от ЦИК. Попитаха дори кой конституционен съдия или експерт е определил кои изборни книжа да бъдат предоставени за изготвяне на експертизата.
"Докато е висящ съдебният процес, по това дело, не би следвало да се изискват каквито и да било материали по това дело", заяви Павлина Панова.
На искането на прокуратурата Конституционният съд незабавно отговори, че е независим от законодателната, изпълнителната и съдебната власт. И отказа да предостави поисканите от прокуратурата документи до приключването на делото за изборите.