Международната общност няма да предаде ливанския народ, се казва в комюнике след края на донорската конференция, организирана по инициатива на френския президент и ООН.
Макрон призова за бърза и ефективна подкрепа и поиска разпределянето на международната помощ в Ливан да се координира от ООН. Самите ливанци обвиняват управляващите си в корупция и некомпетентност.
"Заедно трябва да направим всичко възможно, за да не надделеят насилието и хаоса. Онези, които имат интерес от разделението и хаоса са силите, готови да рискуват ливанския народ, мира и стабилността на Ливан и на целия регион. Затова сега бъдещето на Ливан е поставено на карта. На ливанците и на целия регион", каза президентът на Франция Еманюел Макрон.
След бурна нощ на протести, ливанците показаха решимост да предизвикат промяна в управлението на страната. Във вечерните часове демонстранти влязоха в четири правителствени сгради, сред които две министерства.
"Влязохме в министерствата, за да покажем, че политиците само си седят на столовете. Хората са гладни. Така става, когато хората са гладни", каза Абдала, протестиращ.
Министърът на информацията обяви, че се оттегля заради провала на кабинета да проведе реформи и се извини на ливанците за това, че ги е предала.
"В отговор на исканията на хората за промяна, обявявам своята оставка от правителството, като желая на моя обичан ливански народ да възвърне своите сили по-скоро и да поеме по пътя на единството, стабилността и благоденствието", каза министърът на информацията на Ливан Мана Абдел Самад.
Протестите продължават близо до парламента в Бейрут и тази вечер. 158 души загинаха, над 6000 са ранените, без дом са близо 300 000, Щетите от взрива на пристанището се оценяват на близо 15 милиарда долара. Във връзка с разследването на причините за взрива са задържани 16 души.