Липсват клинични пътеки за долекуване на пациенти, прекарали Ковид. За този проблем съобщиха от Специализираната болница за рехабилитация в Котел. Лекарите твърдят, че по време на пандемията има отлив на желаещи да се лекуват в санаториуми.
Единствената причина е страхът от Ковид, уточни в "Денят започва" д-р Цветан Влахов, управител на Специализираната болница за рехабилитация в Котел.
Ако преди пандемията Специализираната болница за рехабилитация в Котел е била пълна, в момента капацитетът ѝ е зает едва на 20%.
"От миналата година, от началото на пандемията, има масов отлив на желаещите да постъпят за рехабилитация и единствената причина е страхът от Ковид", заяви д-р Цветан Влахов - директор на СБР Котел.
Заради липсата на работа и адекватно заплащане, рехабилитатори и медицински сестри напускат и се ориентират към други професии.
"Дори някои станаха учители, тъй като там се предлага по-високо възнаграждение, отколкото е в системата на здравеопазването", уточни д-р Цветан Влахов.
Той вижда изход от ситуацията в разкриването на клинична пътека за долекуване на пациенти, преболедували Ковид. По думите му Асоциацията по физикална рехабилитация е разработила алгоритъм за такава пътека.
"Тя няма да натовари Здравната каса, в същото време ще подпомогне всички болници за рехабилитация за допълнително финансиране, тъй като от една страна има много пациенти, които се нуждаят от такава рехабилитация, която е крайно важна след острия период, а от друга страна пък болниците се нуждаят да получат допълнително финансиране", обясни д-р Цветан Влахов.
Според д-р Влахов всяка една болница разполага и с апаратури, и с подготвен квалифициран персонал, за да може да работи по такава клинична пътека.
Лекарите очакват решението на националната здравна каса.
Репортаж на Калчо Петков, Венета Николова, Деян Маринов