НОВИНИ

Молдова и Грузия между демокрацията и автокрацията

Теодора Гатева
от Теодора Гатева
21:01, 03.11.2024
Чете се за: 10:02 мин.
След новините
Снимка: БТА
Слушай новината

Разказ за ключови избори, оспорван референдум, влиятелни олигарси, за две бивши съветски републики, за опитите им да се измъкнат от сянката на Кремъл и да продължат пътя си към Европа.

"Сега трябва да има резултати. Европейската интеграция не става необратима, като се впише в Конституцията", казва Алексей Тулбуре, политолог.

"Или ние ще победим, или тук ще се появи някакъв вид авторитарен режим - може да варира от Лукашенко до Кадиров, от Беларус до Чечения. Грузия ще стане провинция на Русия, ние не искаме това", заявява Нодар Харшиладзе, основател на Грузинския център за стратегически анализи.

На 20 октомври 2024 година в Молдова се проведоха избори за президент и референдум за членство в ЕС. Очаквано, Майа Санду - настоящият държавен глава, с проевропейска ориентация, не можа да си осигури победа на първия тур, и ще бори за мястото си на балотаж. С минимална преднина, от 50,5%, молдовците подкрепиха промяна в Конституцията, според която членството в ЕС ще бъде вписано като стратегическа цел.

"Резултатите показаха, че обществото остава разделено, но привържениците на европейската интеграция все пак са повече. Майа Санду - действащият президент, водеше и продължава да води в президентската надпревара. Втори се нарежда представителят на Партията на социалистите, която е прокремълска - Александър Стояногло. Основната интрига на втория тур - ще успее ли Майа Санду да събере 8-9% за победа или всички гласове за онези, които не са минали на балотаж, ще бъдат дадени на Стояногло", обяснява Алексей Тулбуре, политолог.

Алексей Тулбуре е бивш посланик на Молдова в ООН и бивш депутат. Резултатите от двата избора сериозно се разминаха с предварителните социлогически проучвания. Причините - в разгара на кампанията беше разкрита мащабна схема за руска намеса в изборите.

През 2020 година Санду победи на президентските избори в Молдова, година по-късно нейната Партия на действието и солидарността спечели парламентарния вот. Кишинев обърна гръб на Москва и започна активно сближаване с Брюксел. Кремъл очевидно има други намерения, коментира Тулбуре.

"В никоя друга държава не е имало механизъм, чрез който 150 000 души са получили банкови преводи, с които да бъдат мотивирани, да бъдат подкупени, да гласуват", разказва Виорел Чернеуцану, началник на полицейските служби в Молдова.

Още преди да бъдат изнесени официалните резултати, за безпрецедентна руска намеса заговори и президентът Майа Санду.

"Молдова днес и през последните месеци се сблъсква с безпрецедентна атака срещу свободата и демокрацията в нашата страна. Престъпни групи и чужди сили атакуваха страната ни с милиони евро, лъжи и пропаганда, за да накарат гражданите и обществото ни да се почувстват нестабилни и несигурни. Имаме доказателства и информация, че целта е била да се купят 300 хиляди гласа".

И от Брюксел съзряха дългата ръка на Кремъл в молдовските избори.

"Забелязахме, че вотът премина при безпрецедентна намеса и и заплаха от страна на Русия и нейни проксита, чиято цел е била да се дестабилизира демократичният процес в Молдова", посочи Петер Стано, говорител на ЕК.

Москва категорично отрече да се е намесвала в молдовските избори.

"Виждаме механично, трудно за обяснение, увеличаване на броя на гласовете в полза на Санду и на онези, които се обявяват за референдума за членство в Евросъюза", коментира Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Опитите за саботаж на изборния процес в Молдова продължават и преди балотажа.

"Всеки ден полицията и прокуратурата разкриват поредните клетки от една голяма мрежа, която директно подкупва избирателите, която беше създадена в Молдова с помощта на Кремъл. На първо място това е мрежата на Илан Шор, това е избягал престъпник, осъден в Молдова на 15 години за мошеничество и пране на пари. Днес той се укрива в Русия, и чрез него Москва се опитва да влияе върху резултати от изборите, чрез наливането на милиони евро в политическия процес в нашата страна, като подкупва избирателите", посочва Алексей Тулбуре, политолог.

28 октомври 2024 година - 2 дни след парламентарните избори в Грузия. Според официалните данни - с 54%, печели партия "Грузинска мечта". Митингът обаче е свикан от опозицията и от президента - Саломе Зурабишвили. Държавният глава с проевропейска ориентация, часове след края на изборния ден обяви, че вотът е бил манипулиран и че тя не го признава.

"Ние не само сме свидетели, а и жертви на нещо, което може да бъде описано само като руска специална операция - нова форма на хибридна война, която се води срещу нашия народ и нашата страна. Като последната независима институция в тази държава, трябва ясно да заявя, че не признавам тези избори. Признаването им би било равносилно на легитимиране на превземането на Грузия от Русия", казва Саломе Зурабишвили, президент на Грузия.

Опозицията заговори за драстични нарушения на изборния процес - директно пускане на бюлетини, купуване на гласове, манипулация на машини. В Грузия за първи път гласуваха електронно. Управляващите от "Грузинска мечта" оправдаха неточностите с машините, но обявиха, че вотът е бил изряден и че основният външнополитически приоритет на Тбилиси остава членство в ЕС.

"Пропуски има във всички избори. Но най-важното и фундаментално е че легитимността им беше призната, включително и чрез терминологията, използвана от международните наблюдатели", смята Иракли Кобахидзе, министър-председател на Грузия.

100 местни и 60 чужди наблюдаващи мисии следиха вота в Грузия. Заключението им - изборите са съмнителни. За разследване настоя и Брюксел.

"Изяснихме, че Европейският съюз очаква Централната избирателна комисия в Грузия и всички останали институции да изпълнят задълженията си и бързо, прозрачно и независимо да разследват изборните нарушения", казва Набила Масрали, говорител на ЕК.

Москва отново отрече намеса и заяви, че не те, а Западът се опитва да дестабилизира Грузия.

"На изборите победиха онези, за които гласуваха гражданите на Грузия. И ние нито имаме право, нито сме имали желание или намерение да се месим във вътрешните работи на Грузия. Никога не сме го правили", заявява Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Снимки: БТА

А има ли наистина доказателства за манипулации - Има и са много, казва Нодар Харшиладзе, основател на Грузинския център за стратегически анализи.

"Вижда се как бюлетини се пускат в урните без никакъв контрол. Има и чисто математически доказателства. Нека ви дам едно - в някои региони средното време за гласуване е изчислено на 23 секунди. А гласуването е процедура - трябва да се идентифицираш. След това вземаш бюлетина, отиваш до мястото за гласуване. И понеже за първи път гласуваме електронно, правилата се обясняват. След това правиш избора си. Пускаш в машината, следва да се принтира отрязък, избирателят го подписва, слага се печат, прибира се в плик - и всичко, според "Грузинска мечта", се случва средно за 23 секунди", разказва Нодар Харшиладзе, основател на Грузинския център за стратегически анализи.

И ако в Молдова сянката на Кремъл се нарича Илан Шор, в Грузия тя се казва Бидзина Иванишвили. 68-годишният милиардер основава партия "Грузинска мечта" преди 12 години. Бил е премиер на Грузия, идва на власт със силно проевропейски послания. Десет години по-късно, продължава да е сивият кардинал на грузинската политика, но ориентация му вече е точно обратната на прозападната. Посланието му сега е "мир или Брюксел".

Вижте още във видеото

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Българските състезатели обраха купите и медалите на Международния турнир по таекуондо „Рамус София къп“
Българските състезатели обраха купите и медалите на Международния турнир по таекуондо „Рамус София къп“
Спортни новини 03.11.2024 г., 20:50 ч.
Спортни новини 03.11.2024 г., 20:50 ч.