НОВИНИ

Истории от двата свята - имиграцията като разделителна линия и залог за изборите в САЩ

Два дни преди вота - маратон от митинги и рекорден брой гласували по пощата

Тоня Димитрова
от Тоня Димитрова
20:28, 03.11.2024
Чете се за: 07:15 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

7 са щатите, които се очаква да определят изхода от вота и без изненада - на финалната права от кампанията - Камала Харис и Доналд Тръмп насочиха усилията си именно към тях. За победа, следващият американски президент трябва да е спечелил в поне три от тези точки.

Днес Тръмп провежда митинги в Пенсилвания, Северна Каролина и Джорджия. Харис излиза в Мичиган и Пенсилвания, а от лагера на демократите продължават да залагат на "тежката артилерия" и в нейна подкрепа ще говорят първата дама Джил Байдън и бившият президент Бил Клинтън. Рекорден брой гласоподаватели вече са подали вота си в рамките на предварителното гласуване - над 75 милиона.

"Имигрирах в Съединените щати, когато бях петгодишна, заедно с майка ми и брат ми. Пристигнахме при баща ми, който беше дошъл година по-рано. От Боливия сме", разказва Карен Вайехос Коралес - активист за защита правата на имигрантите в САЩ.

"Видял съм толкова много по границата. Нашият проблем с имиграцията е същият като в много други държави по света - България, Великобритания. Ако имиграцията е регулирана, няма проблем, в противен случай хората се възползват от имигрантите", коментира Майк - бивш служител на реда от Ню Мексико.

Те са от два свята - Карен Вайехос Коралес е била една от многото недокументирани непълнолетни, Майк е част от силите на реда, охранявали Ел Пасо - пресечна точка за трите основни маршрута на имиграция към Съединените щати. В думите и на двамата откриваме истина. Карен е олицетворение на американската мечта. Дете на имигранти - асимилира се бързо в американското общество.

"Израснала съм, тук съм ходила на детска градина и знаех, че не мога да се върна в родината си, но това като че ли беше единственият проблем в моята ситуация, докато не отидох в гимназия. Тогава осъзнах, че има много други бариери. Нямах документи, университетите затваряха вратата си. Повечето висши учебни заведения ни таксуваха като извънщатски студенти, което е 2-3 пъти повече в сравнение с тези, които са от щата. Някои дори отказваха да приемат молбите ни за кандидатстване", споделя тя.

Завършва право, една от активистките за закона за имиграцията от ерата на Обама, известен като "Дрийм Акт", кото така и не успява да се превърне в реалност и да легализира статута на милиони.

"След като осъзнахме, че законодателно нещата няма да се променят преди 14 години, преместихме фокуса си върху оказване на помощ на студенти, които са в моята ситуация. Помагаме на ученици и студенти, които са нелегални, които търсят убежище, които имат статут за временна закрила и всички тези сиви зони, които имиграционната ни система създава", обяснява Карен.

"Веднага, след като положа клетва, ще започна най-мащабната програма за депортация в американската история" - това казва кандидатът на републиканците Доналд Тръмп на 24.10.2024 г. в Лас Вегас.

Раздяла на семейства от смесени бракове между имигрант и американски гражданин, на деца от родители, на братя и сестри - тези думи всяват ужас у имигрантската общност, а непълнолетните без документи си задават въпроси къде е мястото им в обществото, разказва Карен.

"Мисля, че ще увеличи депортациите, ще преследва нашата общност. Не казвам, че само той го прави. Депортациите се увеличиха и при Байдън и Камала Харис, но лошото при Тръмп е реториката му - нормализира лошото отношение срещу имигрантите."

Но Майк е на обратното мнение и това се дължи на трагедия в живота му - баща му е застрелян от имигрант, станал американски гражданин.

"Не мисля, че ще има мащабни депортации - имаше ли преди като беше президент? Нямаше. Но ако става въпрос за престъпници - о, да. Аз съм за това да бъдат депортирани. Баща ми беше убит от човек, който трябваше да е в затвора. Той беше американски гражданин вече, но трябваше да е в затвор. Ако идваш нелегално в страната и извършиш престъпление, тогава съдът няма как да реши проблема, защото те са извън системата", споделя той.

Според Майк има масови злоупотреби със системата, както от страна на идващите в страната, така и от страна на работодателите.

"Това е като съвременното робство. Те свалят заплатите. Тези хора работят, работят два пъти по-усърдно, защото имат усещането, че могат да бъдат заменени от някой друг."

Майк казва, че и по времето на Байдън системно се затваря границата и одобрява идеята, която беше прокарана и в Европейския съюз - имигрантите да чакат статут в държави извън територията на Съединените щати. Така няма да има хора извън съдебната система според него.

"Като нямат документи, нямат права, не познават и законите. Остават извън съдебната система и когато срещу тях се извършват престъпления - те просто не подават жалба.

Пикът на нелегалната имиграция в Съединените щати е през 2023 година, когато пристигат над 1 милион и половина души. Тази година има спад от 70% на незаконното пресичане на американската граница. Общият брой на имигрантите в САЩ е близо 50 милиона души, а 78% от американците смятат, че нелегалната имиграция е криза и проблем.

Снимки: БТА, БНТ

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Второ стихотворение от изкуствен интелект отиде на финал на поетичен конкурс у нас
Второ стихотворение от изкуствен интелект отиде на финал на поетичен конкурс у нас
ЦСКА нанесе четвърта загуба на Хебър във волейболното първенство при мъжете
ЦСКА нанесе четвърта загуба на Хебър във волейболното първенство при мъжете