НОВИНИ

Делата за климата: Над 2000 вече са заведени у нас и в Европа

Виктор Борисов
от Виктор Борисов
18:42, 03.11.2024
Чете се за: 04:05 мин.
У нас
Снимка: БТА
Слушай новината

Отчита се сериозно увеличаване на делата, свързани с климата в световен мащаб. Само за последните 5 години броят им се е увеличил повече от два пъти и вече са над 2000 в световен мащаб.

В книгата "Нашите климатични права" Павел Антонов и колегите му посочват, че близо 80% от българите смятат климатичните промени за "криза" или "сериозен проблем", чието решаване трябва да бъде приоритет на политическите партии, но само 35% споделят, че са предприемали действия за борба с климатичните промени.

От 2022 година климатичните права с резолюция на ООН вече са част от човешките.

"Има огромна нужда от разясняване на това понятие и всъщност, и разбиране от страна на взимащите решения, че климатът се превръща в огромен фактор за ежедневния ни живот и съществуване", каза Павел Антонов, управляващ редактор на "БлуЛинк".

Събития като наводнението във Валенсия все по-често ще стават причина за образуване на така наречените климатични дела. Над 2000 сега са тези дела в Европа, като най-често са свързани с качеството на атмосферния въздух или щети, причинени от природни бедствия.

"Факт е, че в България се водят и има спечелени в различни тематични области. Свързани с климата, но най-известното стана с делото на възрастните жени в Швейцария", обясни Павел Антонов.

През април тази година асоциацията на "Възрастните дами за опазване на климата" промени правната история като спечелиха делото в Страсбург и извоюваха правото на здравословен климат. Португалски деца пък завеждат иск срещу 33 европейски държави заради провала в борбата срещу промените в климата, който застрашава правото им на живот. Поводът са страшните пожари в Португалия през 2017 г.

"Най-прогресивната институция измежду властите е съдът. За съжаление останалите власти сякаш изостават в решителността си и възможността да предприемат действия и мерки. И в България го виждаме, колко години се бави политиката на страната по отношение на климатичните промени", коментира Павел Антонов.

Българската съдебна система вече се е сблъскала с 3 подобни дела.

"В много случаи има проблеми - примерно експертиза. Съдът търси експертиза и не може да намери. Има примерно дело, за което разказаха колеги от Грийнпийс, за комплексно разрешително на "Марица Изток 2" и в него разказаха, че е било трудно да се намери точна експертиза и това е довело до забавяне", каза Павел Антонов.

А време за губене просто няма.

"Ние не можем просто да се приспособяваме и да се пазим, а те да стават все по-тежки и по-тежки. Виждате какво става в Испания, трябва ли да чакаме и копаем канали, като дойде наводнението? По-скоро трябва решително да се помисли как да се спре този процес на промени".

2023 година беше обявена за най-топлата въобще, но се смята и за преломна за съдебните процеси за климата - заради растящия брой спечелени дела.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Александър Везенков над всички за победа №4 на Олимпиакос в Гърция
Александър Везенков над всички за победа №4 на Олимпиакос в Гърция
Женският национален отбор на България стартира подготовката си преди квалификациите за Евробаскет 2025
Женският национален отбор на България стартира подготовката си преди квалификациите за Евробаскет 2025