НОВИНИ

Въпрос за милион долара - ще се върне ли САЩ назад във времето или ще отправи поглед напред?

Интервю с Матю Бойс, бивш зам.-помощник държавен секретар

Тоня Димитрова
от Тоня Димитрова
09:05, 03.11.2024
Чете се за: 08:30 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Дали САЩ ще се върнат назад във времето, обратно към президентство на Доналд Тръмп или ще погледнат напред и за първи път в историята си ще изберат за първи път цветнокожа жена за президент? Това е въпрос за милион долара, както казват в Америка. Проучванията сочат 1% преднина за Камала Харис, три дни преди деня на вота.

Но е важно да знаем, че все пак Доналд Тръмп има малка преднина в пет от седемте колебаещи се щати, които очертават маршрута към Белия дом. 90 електорални гласа ще решат кой всъщност ще влезе в Овалния кабинет от тези колебаещи се щати. Важен е и този вот не само заради президентските избори. САЩ избират и сенатори и конгресмени. Очакванията са републиканската партия да си върне контрола върху Двете камари на конгреса, Сената и Долната камара на представителите.

Фокусът на Камала Харис е върху репродуктивните права, абортите. А Доналд Тръмп се фокусира върху темата за имиграцията. Матю Бойск, бивш зам.-помощник държавен секретар, Hudson institute, даде интервю за специалните пратеници на БНТ във Вашингтон Тоня Димитрова и Владимир Богдански, в което той коментира, както вътрешните проблеми на САЩ, така и какво да очакваме по отношение на Балканите и Европа.

Тоня Димитрова, БНТ: Оспорвана битка до последния момент и малка разлика в проучванията между двамата кандидати. Това знак за дълбоко разделение в обществото ли е или социологията отново греши?

Матю Бойс, бивш зам.-помощник държавен секретар, Hudson institute: "Това е ярък пример за демокрацията в действие и виждаме, че това е темата, която вълнува целия свят в момента. Двамата кандидати се борят в едни изключително оспорвани избори или поне така сочат проучванията. Защото проучванията са се оказвали грешни в предходни години, не бива да го забравяме. Но сравнете ги с изборите в Русия, в Китай - тук говорим за тотално различна политика и за демокрация. Всички онези държави, които имат претенции да са световна сила, са всъщност от тотално друг свят. Да, проучванията показват близки резултати и да - има огромно напрежение и разделение, но нека не забравяме и няколко важни неизвестни - първото - кога изобщо ще научим резултата от изборите. Вече нямаме само изборен ден, а почти избирателен сезон. Хората на места гласуват вече от седмици, а другаде ще броят гласовете много след края на изборите на 5 ноември. На предишните избори нямаше резултати почти седмица и е възможно сега ситуацията да се повтори. Не знам и дали партиите ще оспорят резултата от изборите. Не знаем и какви ще са резултатите от гласуването за Сената и Долната камара на Конгреса. Очакванията са Републиканците да спечелят Сената, но никой не знае с колко и дали ще имат мнозинство. Не знаем и с кого ще работи победителят на президентските избори, а това ще бъдат хората, които ще определят и какви ще бъдат политиките на следващата администрация. А това ще определи и посоката, в която ще поемат Съединените щати".

Въпросът, който всички си задават - какво следва, ако Донал Тръмп не признае резултата от изборите?

"Неговите противници със сигурност задават този въпрос, но не бива да изключваме възможността и от щаба на Камала Харис да оспорят резултатите. Всичко зависи от това с каква разлика ще спечели единият от тях".

Ако Тръмп спечели ще принуди Киев да сключи сделка в Русия. Което според мнозина е равносилно на поражение. Това ли ще стане?

"Да водиш кампания и да управляваш, са две много различни неща. Знам, че от щаба на Тръмп не одобряват подхода на Байдън спрямо войната в Украйна. Защото те подкрепят Украйна, но не успяха да обяснят на американските граждани защо това е важно. И не говоря само за събитията след февруари 2022-ра, но и за това, което се случи по време на мандата на Обама. Просто такъв е моделът на поведение на демократите. И това е нещото, което е в основата на неодобрението на републиканците и техните привърженици и на което се базира техният скептицизъм. Обикновено за републиканския избирател, ако една държава е нападната от Русия, то те автоматично са на страната на тази държава, която е жертва на агресия. Проблемът тук е освен, че администрацията на Байдън не обясни достатъчно ясно на хората защо войната в Украйна е важна, взимаше и прекалено закъснели и бавни мерки, например за военна помощ на Киев. Това и корупционният скандал, в който беше замесено семейство Байдън, още повече засилва скептицизма на републиканците, дори инстинктът да им подсказва, че трябва да подкрепят Украйна. И да - всички чухме изказванията на Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс по време на кампанията, но пак напомням - да управляваш е едно, а да водиш кампания - нещо съвсем различно. Нека не забравяме и че в крайна сметка изходът на войната зависи от Русия и Путин и от това колко дълго той ще реши да продължава, а според мен крайната му цел е ясна - категорична победа".

Политиката на САЩ за Европа и особено за Балканите, какво да очакваме от 47-ия президент, който и да е той?

"Ако сравняваме първия мандат на Тръмп и този на Байдън, то Тръмп обръщаше голямо внимание на Балканите и на Източния фланг на НАТО. Нямаше министър-председател или президент от тези държави, с когото да не се е срещнал в Овалния кабинет, а с някои от тях и по два пъти. Включително с бившия български премиер Борисов. Тогава се обръщаше голямо внимание на Балканите и според мен той има афинитет към този регион. Разбира се, ще има и други приоритети - вътрешната политика, миграцията, икономиката, както и външната политика, Китай и т.н. Вероятно докато не бъдат разрешени всички онези проблеми, които и сега са акцент в кампанията, точно те ще бъдат негов основен приоритет".

"Колкото до Камала Харис - вероятно ще видим в известна степен продължаване на политиките на Джо Байдън, но с известни промени. Неговата администрация не се фокусира особено върху Източния фланг на НАТО и Балканите, вероятно е и тя да продължи да следва същата линия. Вероятно е основният ѝ фокус да продължи да бъде върху Западна Европа, защото това са основните интереси и на нейните външнополитически съветници".

Вижте повече от специалните пратеници на БНТ във Вашингтон Тоня Димитрова и Владимир Богдански

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Сент Етиен се измъкна от зоната на изпадащите в Лига 1
Сент Етиен се измъкна от зоната на изпадащите в Лига 1
Наказание стопи преднината на Макс Верстапен преди Гран при на Бразилия
Наказание стопи преднината на Макс Верстапен преди Гран при на Бразилия