НОВИНИ

Мръсният въздух - "невидимият убиец": Столична община с мерки в началото на зимата

Цанка Николова
от Цанка Николова
18:17, 10.11.2024
Чете се за: 04:10 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

С настъпването на студените месеци все по-често започваме да обръщаме внимание и на качеството на въздухa в София - проблем, актуален всяка година. И този път Столичната община отново ще се бори за подобряването му - от началото на декември влиза в сила нискоемисионната зона, с която се ограничава влизането на автомобили в центъра на София или така наречения малък ринг.

От началото на следващата година пък се въвежда забрана за отопление на твърдо гориво в 9 столични района. По данни на общината от ограничението ще бъдат засегнати 1660 домакинства.

Знаем, че е там, но не го виждаме. Когато времето застудее обаче това се променя. Наричат го "Невидимият убиец". И заради него продължителността на живота е по-кратка, детската смъртност по-висока, а инфекциозните заболявания по-чести.

"То е все едно сме в аквариум и да сме в ролята на рибка и да казваме колко е важно водата да е чиста. Ние сме в тази среда постоянно - дишаме по 16 пъти в минута средно, ядем много по-рядко, пием вода много по-рядко. Фините прахови частици са такива - те влизат дълбоко в белия дроб, преминават в кръвта и оттам към всички органи и системи на тялото", заяви Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве".

Сред най-уязвимите са най-малките.

"Те го описват с най-невероятни термини и начини. Най-често казват, че въздухът скърца, т.е. им остава в устичката между зъбите, тъй като усещат праховото замърсяване понякога си крият в ръце от атмосферните тези изгорелите газове от автомобили, крият си нослето, тъй като им мирише и има много силен дим", допълни д-р Рада Маркова, педиатър.

Миналата година нискоемисионната зона, така и не заработи, глобени нямаше, но нарушители не липсваха - около 700-800 на ден. Тази година от общината правят втори опит.

А този път забраната ще важи, не само за автомобили първа, но и за такива втора екокатегория. От общината планират купуването и на дрон, който също да следи за нарушители. Но има и други липси.

"Станциите, които са официални, са значително малко на брой. Те са 5 в София, плюс една на Копитото, от които само една единствена измерва така важното за човешкото здраве ФПЧ 2,5. За сметка на това СО има 23 станции, които обаче не са с качеството на тези които са на ИАОС, особено ще се касае до измерването на газовете - като азотни диоксиди, серни диоксиди, бензен и тн.", коментира Петър Живков, статистик от БАН.

"Към настоящия момент България няма среднодневна норма за ФПЧ 2,5, но знаете, че във връзка с новата директива на ЕС, такова изискване вече има и аз знам, че има такъв проект, който предвижда модернизация на всички станции на територията на София и на СО, където това да бъде постигнато, тъй като това изискване към 2026 година края ние трябва вече да отговаряме на него", каза още Надежда Бобчева, заместник-кмет на София по екология.

По данни на специалисти в България 12 000 души годишно губят живота си вследствие на мръсния въздух. Но ако се действа в правилната посока, държавата ни има шанс да удължи средната продължителност на живота с 2 години.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Израелският премиер пое отговорността за операцията с пейджърите в Ливан
Израелският премиер пое отговорността за операцията с пейджърите в Ливан
Манчестър Юнайтед с класически успех над Лестър
Манчестър Юнайтед с класически успех над Лестър