Смъртността у нас е в пъти по-висока от средната за Европа по този показател
Почти 50 000 българи получават инсулт за година. Смъртността у нас е в пъти по-висока от средната за Европа по този показател. Кампанията "Пътека на знанието" се провежда за поредна година в десетки градове в страната, за да припомни симптомите и рисковите фактори, които водят до инсулт. Тя се организира от Асоциацията за инсулт и афазия, а поводът - Европейският ден на информираността за инсулта.
На всеки десет минути един българин получава инсулт. На всеки час и половина един българин умира от инсулт. Дали ще живее пациентът или ще получи тежки увреждания зависи от достъпа до лечение. А той все още е ограничен.
проф. Росен Калпачки - началник на Клиника по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна": "Само 4% от инсултите в България са получили модерно лечение и което е още по-нелицеприятно - тези хора са съсредоточени в няколко центъра. Реално работещи са около 10-ина центъра в България, където тази процедура започва да става рутинна. Това лечение не изисква нито нова апаратура, нито някакви лекарства, каквито няма. Изисква обаче много стройна организация".
Има три основни симптома, при които трябва веднага да се потърси лекарска помощ - увисване на ъглите на устата, нарушен говор, изтръпване и слабост в ръка или крак. Понякога има нарушения в зрението и проблем с координацията, но винаги симптомите се появяват внезапно.
д-р Теодор Ковачев - Клиника нервни болести: "Често, което сме забелязали у нашите пациенти когато усетят такъв дискомфорт да си легнат и да си кажат като преспя ще ми мине, но когато се събудят симптоматиката се е влошила".
Пациенти в тежко състояние остават на грижите на близките и шанса да получат достъп до някаква рехабилитация, която иначе е задължителна, е малък. Клинична пътека за лечение на инсулт е няколко дни.
д-р Филип Алексиев - началник Неврологично интензивно отделение към Клиника по неврология: "След това ние се обаждаме и казваме вашият близък е за изписване, даваме ви епикриза, тоест ние нямаме центрове, както е в другите държави, където да изпратим документацията, за да може тези хора да ги докарате до някакво състояние близките да могат да се грижат, тук просто не е така и това е проблем".
Така близките трябва да се справят сами. Затова е важно, когато се появи някой от симптомите, да се търси помощ. Колкото по-рано, толкова е по-голям шанса за възстановяване.