Нургюл Салимова е полуфиналистка на Световната купа по шахмат в Баку

нургюл салимова осминафинал световната купа шахмат баку иван чепаринов играе тайбрек
Снимка: FIDE
16:51, 14.08.2023

Нургюл Салимова се класира за полуфиналите на Световната купа по шахмат за жени Баку, Азербайджан с награден фонд 676250 долара.

20-годишната българка спечели тайбрека в четвъртфиналите срещу рускинята Полина Шувалова с 2:0 точки след победи в днешните две плейофни срещи по ускорен шахмат с 25-минутна контрола и добавяне на по 10 секунди на всеки изигран ход.

В първата партия Салимова се наложи с белите на 58-ия ход, а след това с черните принуди съперничката си да се предаде на 40-ия ход и така заслужи място сред четирите най-добри състезателки в турнира.

Така за място на финала Нургюл Салимова очаква победителката от двубоя между Елизабет Пец от Германия и Ана Музичук от Украйна.