ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Няма смисъл, няма за кого": Недоверието е основната причина за ниската активност на последните избори

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:07 мин.
У нас

Вижте данните от национално представително проучване на "Галъп", проведено специално за БНТ

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Недоверието в политиците е основната причина сънародниците ни да не излязат да гласуват на последните избори. Това показва представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан", направено за БНТ.

      Близо 27% посочват, че на последните избори не са гласували нито за политици, нито за партия, просто защото нямат доверие в тях. На второ място се нареждат хората, които не могат да дадат отговор защо не са отишли до урните.

      Аргументите "Няма за кого да се гласува" и това, че управляващите мислят и работят само за себе си събират по близо 10%. Според изследването, това говори за разрушено доверие и връзка между представляващи и представлявани.

      Според изследването на "Галъп" - втората основна категория отговори по-скоро говори за цялостна апатия към политиката, хората я разглеждат като нещо странично, далечно, чуждо на живота. Видно е от отговорите "Не се интересувам от политиката", "Защото по принцип не гласувам" и "Няма смисъл".

      Друга главна категория отговори показва липса на припозната политическа алтернатива за част от обществото – която не открива свое представителство.

      Според изследването у нас се наблюдава сериозно разочарование и умора в нагласата на по-възрастните поколения и изначална апатия и непознаване на политическото при по-младите.

      Заключението на изследването, е че при активните хора липсва доверието, а при младите липсва интересът. При хората с високи доходи личи най-вече липса на избор, а при хората с ниски – липса на доверие.

      Изследването е проведено от "Галъп интернешънъл болкан" за БНТ между 27 юни и 5 юли тази година сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети.

      Възможно ли е разплитане на ситуацията?

      Според Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл" ключово е политическото смирение, защото в страната е назрял момент, в който трябва да свърши определена работа, независимо от партийните интереси.

      "Това, което виждаме при партиите сега, е класическата игра "Да не изляза аз виновен, че има избори". Борисов игра така с един кабинет, за който ми се струва, че и той самият стискаше палци да не мине, защото щеше се окаже в много неудобна ситуация, ако беше минал. Струва ми се, че и ПП-ДБ сега играят така. Демонстрация на принципност, че ако не стане, няма да са те виновни, че отиваме на избори", коментира Симеонов в предаването "Референдум".

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?