Правителството мобилизира 10 000 войници за справяне с последствията от наводненията
Испанското правителство изпраща допълнително 10 хиляди военни и полицаи за справяне с последствията от наводненията. Потвърдените жертви вече са 211, но равносметката не е окончателна. В сила са предупреждения за очаквано екстремно време за някои райони на североизточна Испания, включително Тарагон и Кастейон, както и за части на Южна Испания. Отделно предупреждение беше издадено днес и за Балеарските острови.
Надеждите за още оцелели нарастнаха след като спасители откриха жива жена, прекарала три дни в капан в колата си във Валенсия. Правителството изпраща в зоната на бедствието още пет хиляди военни, които да помагат в аварийно-спасителните работи на други 2 500 войници, които вече са на терен.
Отделно кабинетът разполага и 5000 полицаи и служители на гражданската защита. Това е най-голямата операция на испанските въоръжени сили в мирно време, отбеляза премиерът Педро Санчес. Мерките бяха обявени на фона на критики за бързината на реакция на местните власти и мащабите на оказваната помощ.
"Почти сигурно говорим за най-тежките наводнения, които преживява нашият континент досега в рамките на този век. И съм наясно, че полаганите усилия не са достатъчни. Знам, че трябва да направим повече", каза Педро Санчес - премиер на Испания.
В регион Валенсия са засегнати повече от 4500 бизнес обекта, 1800 от тях сериозно. Хората се тревожат, че възстановяването ще продължи дълго, мнозина се чувстват изоставени и се питат къде е армията.
"Чувстваме се изоставени, много хора се нуждаят от помощ. Не само моята къща, засегнати са всички къщи. Изхвърляме мебели, изхвърляме всичко. Кога ще дойде помощта, така че да имаме хладилници и перални. Не можем да си изперем дрехите или да си вземем душ. Това е катастофа", казва Емилия - собственичка на магазин.
Властите съобщават, че вече е възстановено електроподаването в 90 процента от домакинствата във Валенсия, но хиляди хора остават без захранване. Доброволци идват в зоната на бедствие от цялата страна и спонтанният наплив на хора дори затруднява работата на професионалните екипи. Според местните обаче доброволците са добре организирани.
"Съсипани сме като всички жители на Валенсия, защото няма много светлина в тунела. Не, че не идва помощ, хора идват от цяла Испания, а защото ще мине много време преди това да стане отново обитаем район", каза Мария Хосе Гилаберт - медицинска сестра.
Трагедията в Испания се оказва най-тежкото бедствие в Европа, породено от наводнения след 1967 година, когато загиват 500 души в Португалия. Екстемното време удря Европа по-често заради глобалното затопляне, посочват учени. Според тях основна причина за все по-поройните дъждове играе затоплянето на Средиземно море, което увеличава водните изпарения в атмосферата.