This is a modal window.
Със 70 за, 47 против, въздържали се 0 предложението за дневен ред с една-единствена точка - предложение за промяна в конституцията на Република Северна Македония беше приета.
След като дебатите по предложението приключиха, председателят на събранието Талат Джафери съобщи, че ще информира допълнително депутатите кога ще продължи заседанието.
Вижте още в прякото включване на Александър Марков от Скопие
Дилемата пред Република Северна Македония е да продължи напред в преговорите с ЕС или да изпадне в изолация, предупреди депутатите премиерът Димитър Ковачевски, посочвайки, че предложението за промени в Конституцията е изработено в Скопие.
Конституционните промени и преговорната рамка, договорена в рамките на т.н. "френско предложение", са подкрепени и от ЕС и САЩ, обясни Ковачевски. Той се опита още веднъж да убеди опозицията, че македонската идентичност, език и история са защитени. Призова да се гласува за европейския път на страната заради младите поколения.
Опозицията обаче обяви властта за делегетимирана, а предложенията за промени - за наложени по български диктат и поиска предсрочни избори.
Коалиционният партньор на СДСМ - албанският Демократически съюз за интеграция, както и целият албански блок в Събранието дадоха подкрепа за вписването на българите в Конституцията, за да се ускори пътя към ЕС. Партия БЕСА пък дори обвини управляващите, че нарочно бавят промените.
По процедура след десет дни трябва да се проведе първото гласуване с конституционно мнозинство от 80 депутати.