НОВИНИ

Пътят, който предопредели Тръмп да бъде 47-ият американски президент

По-добра кампания ли проведе милиардерът или Демократическата партия допусна стратегически грешки, с които на практика му подари победата?

Джанан Дурал
от Джанан Дурал
23:03, 10.11.2024 (обновена)
Чете се за: 18:05 мин.
По света
Снимка: БТА
Слушай новината

Известни са окончателните резултати от последния от седемте колебаещи се щата - Аризона, която също е предпочела републиканеца за президент.

Така Доналд Тръмп вече има 312 електорални гласа, а Камала Харис остава с 226.

По-добра кампания ли проведе милиардерът или Демократическата партия допусна стратегически грешки, с които на практика му подари победата?

За пътя, който предопредели Тръмп да бъде 47-ият американски президент - вижте в "След новините".

Америка си иска Тръмп. Америка не е готова за жена президент. Доналд Тръмп се завръща триумфално в Белия дом и ще бъде 47-ият президент на Съединените щати.

Социологията сгреши, очакванията броенето на гласове да продължи няколко дни не се оправдаха.

В ранните часове на 6 ноември пъзелът на американската политика вече беше нареден - милиардерът републиканец завоюва смазваща победа срещу Камала Харис.

Републиканската партия ще доминира и в Сената. Този път много по-категорична отпреди 8 години, защото освен гласовете на електоралната колегия, получава и народния вот.

"Това е политическа победа, каквато страната ни никога не е виждала. Искам да благодаря на американците за изключителната чест да бъда избран за ваш 47-и президент и ваш 45-и президент", заяви Доналд Тръмп.

Радостта при републиканците е съизмерима единствено на смазващата тъга, която обхвана демократите. Стъкленият похлупак и този път ще остане непокътнат - за втори път жена губи надпреварата за Белия дом от Доналд Тръмп.

"Трябва да приемем резултатите от вота. Разговарях с избрания за президент Тръмп и го поздравих за победата му", заяви Камала Харис ден след вота.

Как се стигна дотук - слаб кандидат ли беше Камала Харис или пък Доналд Тръмп беше прекалено силен? Допуснати ли бяха стратегически грешки и можеше ли изходът от президентските избори да бъде друг?

Защо американците предпочетоха да се доверят на човек, срещу когото се водят наказателни дела по 34 обвинения и който в опит да остане на поста си на всяка цена, си позволи да наруши 200-годишната традиция за мирното предаване на властта.

"Трудно може да се разчита на социологическите проучвания, защото както видяхме преди 8 години те считаха, че Хилари Клинтън ще спечели. Изцяло, без съмнение, но това не се случи. Обществото е толкова поляризирано и разделено в своите предпочитания, че е много трудно да се отдели точно половината от всички, за да се прецени какво точно се случва", коментира Маргарита Асенова, старши изследовател във фондация "Джеймстаун".

"Когато Тръмп влезе в Белия дом имаше почти нулев опит в политиката. Когато прохожда в бизнеса през 70-те и 80-те години Ню Йорк е като джунгла - всички крадат и мамят, трябва да се бориш с профсъюзите, с мафията, с градската управа. Той вижда света като боксьор и всички други като свои опоненти. Този възглед носи със себе си и в Белия дом. Има причина да показва предпочитания към силни лидери като Ердоган, като Владимир Путин. Това също са политици, които се издигат със същия възглед и агресивност, които носи и той. Следващите две години ще бъдат вероятно невероятни, ако не и изумителни, защото Тръмп иска радикални действия и за това гласуваха над 72 милиона американци", допълни Ричард Кремър, президент на Алианса САЩ-Европа.

Април 2023 година Джо Байдън обявява, че ще се кандидатира за втори мандат. 3 години по-рано е "спечелил битката за душата на Америка" срещу Доналд Тръмп. Вярва, че само той може да надделее втори път.

Тръмп не е губил време в годините извън Белия дом - може и не се пребори за втори мандат, но си спечели влияние в Републиканската партия, като никой друг. Премина безапелационно през останалите претенденти за номинацията за президент.

Кампанията навлезе в разгара си. Един срещу друг се изправят най-възрастните кандидати за президент - Тръмп на 78 и Байдън на 81 години.



Везните се накланят в полза на Доналд Тръмп на 27 юни. Дебатът в ефира на CNN - несигурен в тезите си, объркан, Джо Байдън претърпява поражение пред погледа на милиони зрители.

Заваляха призиви за оттеглянето му, дори от ключови фигури в редиците на демократите. Действащият президент отказва отново и отново. Победата на Доналд Тръмп изглежда почти сигурна.

"Демократическа партия, е разкъсвана от хаос и разпад, просто защото не могат да решат кой от кандидатите им е най-неподходящ за президент. Спящият Джо или смеещата се Камала", заяви Тръмп.

"Не вървя толкова лесно, колкото преди. Не говоря така гладко и не дебатирам така умело. Но знам едно - аз казвам истината", отвърна Байдън.

Когато на 13 юли куршум мина на милиметър от слепоочието на Тръмп, мнозина си казаха "в този миг той спечели изборите".

Дни по-късно - с превръзка на ухо и триумфално излъчване, официално прие номинацията си.

"Кандидатирам се да бъда президент на цяла Америка, не на половината", обяви Доналд Тръмп.

Посочи доскорошния си критик Джей Ди Ванс за свой вицепрезидент и макар да заяви, че няма да говори за покушението, не се стърпя да го направи отново и отново.

Доналд Тръмп: Казах си - какво беше това? Това може да е бил само куршум.

В тази кампания изненадите следваха една след друга. Джо Байдън обяви, че се оттегля от надпреварата и застава зад кандидатурата на Камала Харис.

"Обичам тази работа, но обичам страната си повече. За мен беше най-голямата чест в живота ми да ви служа като ваш президент", заяви Байдън.

Тишина, а след нея експлозия - издигането на Камала Харис вля свежи сили и оптимизъм в редиците на демократите. Тя благодари на Байдън и обеща да триумфира на 5 ноември. Други претенденти за номинацията нямаше.

"От името на всички, чиято история може да бъде написана само тук - в най-великата държава в света, приемам номинацията да бъда президент на Съединените американски щати", каза Камала Харис.

Интригата в една предрешена кампания се завърна. Последва скоростно ребрандиране, плакатите с името на Байдън бързо бяха заменени с "Камала". "Тя е готина" - фразата, който бързо набра сила. Бивш главен прокурор, настоящ вицепрезидент, жена, която е счупила не един и два "стъклени похлупака" в кариерата си.

Избра за свой вицепрезидент губернатора на Минесота Тим Уолц, който нарича Тръмп и Ванс с простичкото "странни".

3 месеца - толкова продължи истинската битка между Доналд Тръмп и Камала Харис. Той не пропускаше да ѝ се присмее за нейната експресивност, а тя да напомни, че той е осъден престъпник.

Зад нея застанаха президентските двойки Клинтън и Обама, цяла плеяда звезди, включително Бионсе и Дженифър Лопес.

Зад него - не по-малко ексцентричният милиардер Илън Мъск и кечисти.

Тръмп и Харис се срещнаха за първи път на 4 очи през септември в оказа се единствения им телевизионен дебат.

И докато тя заложи на тезата си, че републиканецът е заплаха за демокрацията и при неговото управление жените няма да имат право на аборт, той се придържаше към любимата си тема - тази за миграцията.

"Ядат кучетата на хората. Ядат котките. Ядат домашните любимци на хората", заяви Доналд Тръмп.

Икономика и миграция - темите, които най-силно мотивираха американските гласоподаватели.

"Администрацията на Байдън направи доста за имиграцията. Всъщност, намалиха се много от влизанията в страната и още по времето на Обама се увеличиха депортациите на хората, които са тук нелегално. Но проблемът с имиграцията е много голям, съществува от много време и няма консенсус в Сената и в Конгреса как да се реши. Няколко пъти стигат до закон, който да бъде приемлив за всички и няколко пъти този закон се проваля. Последният път Тръмп настоя републиканците да не го гласуват преди няколко месеца, в началото на годината, за да може той да използва имиграцията като карта в изборите", коментира Маргарита Асенова, старши изследовател във фондация "Джеймстаун", Вашингтон.

Светът очакваше изхода от вота с не по-малко вълнение от самите американци. Каква ще е външната политика на най-влиятелната суперсила и то във време на две войни.

"Тя мрази Израел. Ако тя стане президент, смятам, че Израел няма да съществува след две години", заяви Доналд Тръмп по време на дебата.

"Ако Доналд Тръмп беше президент, сега Путин щеше да седи в Киев", подчерта Камала Харис.

Доналд Тръмп, който през годините е използвал думата "приятел" както за Ким Чен-ун, така и за Владимир Путин, изглеждаше на Европа като много по-рискования избор. Включително за Москва.

"Руснаците не са сигурни какво може да направи Тръмп - той може да е адвокат за мир, но знае и как да покаже и сопата. Aко говорим за изпълнение на всички руски искания - те са напълно нереалистични. Това няма да се случи и не вярвам Тръмп да накара Киев да даде на Москва, всичко което тя иска. От друга страна той обеща по време на кампанията, че ще намали парите, които отиват в помощ на Украйна. Нищо не предполага, че Европа може да поеме тежестта и да осигури същата помощ. Това поставя Украйна в позиция да приеме загуби, ако трябва да има траен мир, поне в краткосрочен план", коментира Ричард Кремър, президент на Алианса САЩ-Европа.

Със затварянето на първите секции дойдоха и първите прогнозни резултати, които зададоха тона - убедителна преднина за Доналд Тръмп.

С часове симпатизанти на Камала Харис я очакваха в университета Хауърд във Вашингтон, където тя е учила. А щат по щат картата на Съединените щати все по-категорично се оцветяваше в червено. След полунощ дойде новината - Харис няма да държи реч.

Скоро след това нямаше никакво съмнение - за Доналд Тръмп са гласували и в седемте колебаещи се щата, които се очакваше да решат кой ще стане президент. В компанията на цялото си семейство и екипа си големият победител се качи на сцената за продължила над 40 минути реч.

"Това ще бъде златната ера за Америка. Това е, което трябва да имаме. Това е великолепна победа за американския народ, която ще ни позволи да направим Америка отново велика. Ще помогнем на страната ни да се излекува. Имаме страна, която се нуждае от помощ и то много силно. Ще оправим границите си. Ще оправим всичко в нашата страна", заяви Тръмп.

Републиканците ликуват.

Джо Байдън преподаде на някогашния си опонент урок по смирение.

"Не може да обичате страната си само когато побеждавате. Не може да обичате съседа си само когато сте съгласни с него. Нещо, което се надявам да можем да направим, без значение за кого сте гласували, е да не се гледаме помежду си като противници, а като сънародници", заяви Джо Байдън.

За демократите настъпи време за равносметки. Щяха ли да спечелят, ако бяха издигнали друг кандидат, а не Джо Байдън?

Правилен ли беше ходът на партията да застане зад Камала Харис, която така и не успя да покаже коя е тя и какво е по-различна от настоящия президент? Щеше ли самата тя да има по-големи шансове, ако беше издигната по-рано? Сега имат 4 години да се прегрупират и да изградят нови стратегии.

"Резултатите от тези избори не са това, на което се надявахме, за което се борихме и за което гласувахме. Но пламъкът на обещанието за една по-добра Америка ще гори все така ярко, стига да не спираме да се борим", обяви Камала Харис.

За Харис предстои още едно лично предизвикателство - като вицепрезидент тя трябва да бъде човекът, който на 6 януари ще сертифицира официално избора на Тръмп.

На 20 януари догодина Доналд Джей Тръмп ще положи клетва като президент на Съединените щати за втори път.

"От този ден нататък, ще бъде така - Америка на първо място. Америка на първо място", обяви Тръмп в първата си реч след встъпването си в длъжност през 2017г.

Обещание, което изпълни в качеството си на 45-ия американски президент.

Кого ще видим в Белия дом, когато там влезе 47-ият президент - шоуменът, който гръмко заявява "ти си уволнен" или един по-умерен и обигран политик.

"Как ще изглежда Тръмп 2.0? Видяхме по време на кампанията, че е станал много по-организиран, по-дисциплиниран, по-добър стратег. Западното крило беше управлявано много хаотично по време на предишната му администрация, постоянно се чудеха какво следва. Но сега след 4 години той знае как функционира администрацията в Белия дом и как работи Капитолия, а и е събрал около себе си лоялисти, които споделят неговите разбирания", коментира Ричард Кремър, президент на Алианса САЩ-Европа.

Популист, който умее да омайва публиката си. Бизнесмен, за когото държавата може да бъде ръководена като корпорация. Или пък лидер, който ще изпълни обещанията, които даде на симпатизантите си по време на кампанията?

Доналд Тръмп е човек с много лица, а кое от тях ще ни покаже, когато повторно встъпи в длъжност - предстои да видим.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Финали на ATP Торино: Яник Синер - Алекс де Минор (ГАЛЕРИЯ)
Финали на ATP Торино: Яник Синер - Алекс де Минор (ГАЛЕРИЯ)
Последното състезание на Марк Кавендиш в изключителната му кариера (ГАЛЕРИЯ)
Последното състезание на Марк Кавендиш в изключителната му кариера (ГАЛЕРИЯ)