Пламена Чакърова завоюва бронз в скока на дължина на Европейското първенство по лека атлетика до 18 години

пламена чакърова завоюва бронз скока дължина европейското първенство лека атлетика години
12:54, 07.07.2022

Българската лекоатлетка Пламена Чакърова осигури на страната ни първо отличие от Европейското първенство по лека атлетика до 18 години, след като спечели бронз в дисциплината скок на дължина на шампионата в Йерусалим, Израел.

17-годишната Чакърова записа най-добро лично постижение от 6.24 метра, колкото постигна и Лаура Мартинес от Испания.

Първоначално бронзовия медал беше присъден именно на испанката, след като при равни резултати в крайното класиране, по регламент, се гледа вторият най-добър опит на състезателите. По този показател Мартинес имаше леко предимство, след като беше постигнало 6.11 метра срещу 6.08 за българката.

След протест на българския щаб обаче съдии прецениха, че опитът на Лаура Мартинес от 6.11 метра не трябва да бъде зачетен и по този начин за второ най-добро нейно постижение беше приет опитът ѝ от 6.02 метра, което я остави зад българката в крайното класиране.

По този начин бронзът отиде при Пламена Чакърова, докато шампионска стана представителка на Швеция Айла Халберг Хосаин, която постави рекорд на първенствата с 6.39 метра. Среброто пък остана за Брина Ликар от Словения с 6.30 метра.

СЗО: Регистрирани са два смъртни случая от маймунска шарка