35 години от началото на прехода
С протести ще започне дейността на 51-вото Народно събрание. Но за какво бяха протестите в центъра на София преди 35 години, в началото на демокрацията у нас? На 10 ноември 1989 година, на пленум на ЦК на БКП, Тодор Живков е свален от поста генерален секретар на партията и това дава началния тласък за промените.
Красимир Иванов и Ивелина Стоянова са учители по история в столичното 51-во училище. От различни поколения са - по-възрастното и по-младото. Питам ги как разказват на учениците си за периода на прехода и по-конкретно за събитията на 10 ноември 1989-а.
"Започва преход от един вид цивилизация комунистическа към западния модел на развитие. И това е един преломен момент в нашата най-нова история. Но това, което се случи е във връзка със световните събития, които се случиха. Иначе, ако се разчиташе само на българското общество, почти нищо нямаше да се случи", заяви Красимир Иванов, учител по история.
"Датата си е просто една дата - просто няма нищо кой знае какво в тая дата. Това, което трябва да правим - да си говорим за свободата, да си говорим за революциите, които се случват в умовете на хората. Ако разберат колко тежка отговорност е да си свободен мисля, че е достатъчно за тях", допълни Ивелина Стоянова, учител по история.
Българските ученици изучават периода на прехода в края на десети клас. Единадесетокласниците вече са минали този материал и затова ги питам какво си спомнят от уроците или какво са им разказвали за тогава родителите им или бабите и дядовците им.
"Според мен реално тази промяна е трябвало да стане, не е имало друг избор, станала е и в момента вървим в правилната посока. Поне не е нужно да се редя на опашка в неделя сутринта да си купя банани, поне това", коментира Кристиян, 11 клас.
"Новото винаги е по-добро. Като цяло смятам, че този режим не би бил добър за нас. Не смятам, че бихме се справили с него и според мен сме тръгнали към по-добро бъдеще", смята Александра, 11 клас.
"Имало си е минуси, плюсове. Границите са били затворени и като пада Тодор Живков от власт са се отворили границите и хората са започнали да бягат от България. Повечето неща са стрували стотинки - 20 стотинки една баница и една боза", сподели Томи, 11 клас.
На големи дати като тази почти всеки си спомня къде е бил и какво е правил. Не правят изключение и учителите по история. Красимир Иванов е бил на 27 тогава, а Ивелина Стоянова едва на 11 години.
"За това събитие научих по новините на БНТ, Канал 1, мисля беше в 18 часа вечерта. Аз го приех с учудване, но все пак се очакваше нещо такова", коментира Красимир Иванов.
"Бях с майка ми на гости у една нейна приятелка. Телевизорът работеше и видяхме репортаж как свалят Тодор Живков по едни стъпала. В моите очи тогава детски изглеждаше като дядо, като един старец и те така го подпираха, а той гледаше супер неадекватно", каза още Ивелина Стоянова.
Така хората си спомнят датата 10 ноември 1989-та. Според лишената от емоции история пък е така: На следобедно заседание на пленума на ЦК на БКП членовете на Централния комитет приемат оставката на Тодор Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи и утвърждават Петър Младенов на поста Генерален секретар на ЦК на БКП.
Предлагат Народното събрание да освободи Живков и от поста му председател на Държавния съвет. След осем дни е и първият свободен митинг и вече нищо не може да бъде спряно.