НОВИНИ

Повече от 1000 денонощия в Космоса

Космонавтът Олег Кононенко стана първият човек в света, прекарал в околоземна орбита толкова дълго

руски космонавт първият човек прекарал повече 1000 денонощия космоса
Снимка: БТА
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
12:14, 05.06.2024
Чете се за: 03:02 мин.
Наука и технологии
Слушай новината

Командирът на отряда космонавти на Роскосмос и специален кореспондент на ТАСС на Международната космическа станция Олег Кононенко стана първият човек в света, прекарал в околоземна орбита общо хиляда денонощия. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на Роскосмос.

"Днес в 00:00:20 часа московско време космонавтът на държавна корпорация Роскосмос Олег Кононенко, който работи на МКС, пръв в света достигна 1000 денонощия обща продължителност на космически полети", се посочва в съобщението на руската космическа агенция.

Кононенко в момента е на петия си космически полет. На 4 февруари той подобри рекорда на руския си колега Генадий Падалки, който за пет мисии в периода 1998 г.- 2015 г. прекара в космоса 878 денонощия, 11 часа, 29 минути и 48 секунди. През юни специалният кореспондент на ТАСС ще отбележи в космоса своята 60-а годишнина, а при завършването на годишната космическа експедиция общият му престой в космоса ще достигне 1110 денонощия, посочва ТАСС.

Олег Кононенко е роден на 21 юни 1964 г. в гр.Чарджоу, днес Туркменабад в Туркменистан. Първият му полет в Космоса е през април 2008 г.

Американските астронавти на МКС първи са поздравили Кононенко за рекорда, съобщи самият той като специален кореспондент на ТАСС на станцията. "Екипажът на американския сегмент на станцията и Центърът за управление на полетите в Хюстън бяха първите, които ме поздравиха. Чуждестранните колеги внимателно следяха кога точно ще се навършат хиляда денонощия, защото смятат това събитие за значим крайъгълен камък в световната космонавтика. И в поздравлението си отбеляза това", посочи Кононенко.

Новият рекорд по пребиваване в околоземна орбита в продължение на 1000 денонощия ще има принос в развитието на космическата медицина и за подготовката на бъдещи междупланетни полети, каза още Кононенко. Той добави, че продължителните полети разширяват представите за човешките възможности. Кононенко каза, че зад рекорда му стоят 15 години професионална подготовка. За всеки полет космонавтите се готвят сериозно в продължение на няколко години, допълни той.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
САЩ въвеждат лимит: До 2500 мигранти дневно ще се допускат от Мексико
САЩ въвеждат лимит: До 2500 мигранти дневно ще се допускат от Мексико
С бясна скорост: За 45 минути засякоха трима с над 200 км/ч по АМ "Тракия"
С бясна скорост: За 45 минути засякоха трима с над 200 км/ч по АМ "Тракия"