За 5 секунди Испания вчера изгуби 60 процента от електрическата си мощност
След колапса вчера - електричеството в Испания и Португалия е почти напълно възстановено. Енергийните оператори в двете държави изключиха версията за кибератака и човешка грешка. Португалският енергиен оператор опроверга твърдението, че "рядко атмосферно явление" е предизвикало срива. Причините за аварията обаче, остават неясни. Испанското правителство нареди да започне независимо разследване. А Върховният съд обяви, че все пак ще проведе разследване за кибератака.
Денят след Апокалипсиса. Така изглеждаха Испания и Португалия след масовия енергиен срив.
"Хора спяха тук, на спирката. Идваме от Камино де Сантяго и имаме спални чували, така че бяхме подготвени да спим навън."
След първоначалния шок и усещането за разиграване на холивудски сюжети, конспиративните теории днес отстъпиха пред реалността.
Едуардо Прието, директор "Системни операции" в компанията - оператор, Испания: "След направените анализи, можем да изключим версията за киберинцидент с инсталациите в енергийната мрежа."
От испанската компания-оператор съобщиха, че в понеделник са били регистрирани две прекъсвания, свързани с производството на слънчева енергия. Системата успяла да се възстанови от първото, но не и от второто, което предизвикало големия енергиен срив.
Педро Санчес, премиер на Испания: "Нямаше проблем с излишък от енергия от възобновяеми енергийни източници, нито пък проблем с липса на покритие на търсенето на енергия."
Остава обаче въпросът какво точно се е случило вчера в 12.33 часа, когато за 5 секунди Испания губи 60% от електрическата си мощност. И предизвиква блокирането на живота в Испания, Португалия и в части от Франция.
Педро Санчес, премиер на Испания: "Енергийният оператор заяви, че изключва всякаква кибератака срещу мрежата. Оценяваме това, но отговорността на испанското правителство е да извърши независим анализ на случилото се. Няма да изключим никаква хипотеза, докато не получим резултатите от всички анализи."
Час преди срива, около 60% от произведения ток в Испания е бил от слънчева енергия, и 10% - от вятърна. Пред "Денят започна" енергийният експерт Никола Газдов заяви, че ако Испания беше по-добре свързана енергийно с Франция, ако Испания и Португалия имаха по-големи системи за съхранение на енергия, този срив може би щеше да бъде предотвратен.
Уверението на експерта е, че подобен инцидент не може да се случи в България.
Никола Газдов, председател на Асоциацията за производството, съхранение и търговия с електроенергия: "Не че няма критични ситуации, но ние сме доста по-добре свързани, отколкото Испания със своите съседи. Нашият системен оператор би могъл да овладее критични ситуации."
Повече от 24 часа след енергийния срив Испания и Португалия се опитват да се върнат към нормалния ритъм на живот. Транспортният хаос обаче продължава. А шокът, който хората в двете страни преживяха, едва ли скоро ще бъде преодолян.
"Опитвам се да си изтегля пари, но картата не работи. Не знам какво може да се случи, затова искам поне храна да купя."
След енергийния Апокалипсис урокът за Европа е, че енергийната система на континента е уязвима и енергийната сигурност трябва да остане приоритет.
снимки: АП/БТА