Обсъждат се варианти за ново начало на учебната година - опциите са да започне между 5 и 7 септември, каза днес министърът на образованието Николай Денков.
Причината е, че българските ученици имат много по-малко време за учене и по-малко ваканции, отколкото в Европа. Обсъжда се също и за по-малките ученици учебната година да завършва по-късно.
Българските ученици учат с десет или петнайсет дни по-малко, отколкото техните връстници в чужбина, обоснова днес предлаганите промени министър Николай Денков. Според него е необходимо да има поне една седмица повече за затвърждаване на материала и упражнения. Освен това, добави той, в другите държави има повече и по-чести ваканции, за да могат децата и учителите да си починат.
"В момента обсъждаме вариантите 5 до 7 септември като започване на учебната година. В момента текат обсъжданията на календара със социалните партньори, има много "за" и "против", призна министърът.
Но оказа се, че и сред ученици, родители и учители, мненията също са много различни.
"Нямам нищо против, не виждам никакъв проблем, така или иначе децата ги прибираме по-рано, за да свикнат с идеята, че вече ще са на училище", казва Ева Панкова.
"15 септември предпочитам лично аз, за да им се удължи ваканцията на децата. Ще имаме и късно море през септември", аргументира се Ния Пандурова.
"Аз лично предпочитам да имам по-дълга ваканция и без това нали свършваме по-горните класове по- късно", казва осмокласничката Виктория Станкова.
Днес министър Денков представи и още една идея- удължаване на учебната година за малките ученици.
"Може би можем да променим календара специално за малките деца и да завършват малко по-късно и да използваме част от тези дни за повече обучение, а част- за по-дълги ваканции, през учебната година", допълва министър Денков.
"Не знам какво да ви кажа, мисля, че се натрупва една умора и тези деца трябва да починат и ние да починем", смята Калина Александрова, начален учител .
"Няма нищо лошо в това, все пак всички се оплакват, че образованието в последните две години е много лошо. Няма нищо лошо в това да се опитват да наваксват нещата, които загубихме през тези две години", споделя Ева Панкова.
Според Асен Александров, който участва в Отрасловия съвет към просветното министерство, става дума за преструктуриране на учебното време, така че да се запази броят учебни седмици, но ваканциите да бъдат по-равномерни.
"Примерно късна есенна, както каза министърът, след това Коледна, една междусрочна февруари, една пролетна ваканция, просто на два месеца да има по-регулярна почивка, което е в полза на децата. Така е и в цяла Европа", обяснява Асен Александров, директор на 51-во СУ.
Казва, че е съгласен с по-ранното започване на новата учебна година, именно заради ваканциите. Както и с удължаването на годината за малките ученици, заради проектните дейности през юни.
Вижте цялото интервю с министъра на образованието Николай Денков ТУК