В Грузия противоречив законопроект за "чуждестранните агенти" отново предизвика масови протести до късно снощи. 14 души бяха задържани в столицата Тбилиси. Според управляващите, законът ще е гаранция за демокрацията, според опозицията и критиците му, той ще попари надеждите на Грузия за членство в ЕС.
Днес противоречивият закон за чуждестранните агенти влезе за дебат в залата на парламента. За разлика от вчера, когато се стигна до физически сблъсък между управляващи и опозиция, днес битката беше само словесна.
Арчил Талвадзе, депутат от управляващата партия "Грузинска мечта": "Този закон защитава демокрацията в нашата страна от всякаква външна намеса. Прозрачността и отчетната са приоритети, потвърдени от доклада на Европейския съюз."
Тина Бохукава, лидер на опозицията: "Не вкарвайте този закон в дневния ред - нито днес, нито утре, нито този сезон, нито следващата година. Оттеглете този закон - сега и завинаги. В Грузия няма място за руски закон! Европа е изборът на грузинския народ!"
Законът влиза за дебат година и един месец след като беше предложен за първи път от управляващите. Тогава - под натиска на многохилядни протести и сблъсъци между демонстранти и полиция, документът беше оттеглен. Официалното му име е закон за "прозрачността на чуждото влияние", но беше наречен от протестиращи и медии "руски". Според записаното в него всяка организация, която получава повече от 20% процента финансиране от чужбина, ще трябва да се регистрира като "чуждестранен агент".
Тамар Ходжимирова: "Протестирам срещу "руския закон" за втори път. Първият път беше успешен, надявам се и сега да успеем. Защото мисля, че законът много ще навреди на нашето европейско бъдеще. Той е взет и преписан, буквално от руския закон срещу свободата на медиите и организациите. Резултатът тук ще бъде същият като в Русия! Абсолютно същият!"
Лука Цулая: "Става дума за опазване на независимостта ни и на законите, такива, които да ни позволяват по-добра интеграция в Европейския съюз."
Опасенията на опозицията са, че както в Русия и Беларус, така и в Грузия, законът ще се използва като инструмент за разправа с несъгласните с властта. Обвиненията срещу управляващата партия "Грузинска мечта" са, че налага все по-авторитарни методи и прокарва проруски идеи. От "Грузинска мечта" контрират, че законът е необходим, за да има прозрачност на управлението и за да се противостои на "псевдолибералните ценности", налагани от чужбина.
снимки: БГНЕС
Освен опозицията, срещу закона се обяви президентът на Грузия Саломе Зурабишвили. Европейският съюз, който през декември даде на Грузия статут на кандидат за общността, заяви, че законът е "несъвместим" с ценностите на съюза. Абсурдно е законът да се нарича руски проект, смятат от Кремъл. Борбата с чуждестранните агенти е измислена в САЩ, никоя държава по света не иска намеса във вътрешните си работи и сега всички се борят срещу чуждестранните агенти, заявиха в Москва.