Русия е на 1/4-финал! Сборная изхвърли Испания след дузпи

русия финал сборная изхвърли испания дузпи
21:02, 01.07.2018
Чете се за: 01:56 мин.
Световен футбол

Русия се класира за четвъртфиналите на Мондиал 2018! Сборная елиминира един от фаворитите за спечелване на светованата купа – Испания, с 5:4 след изпълнение на дузпи.

Двата отбора завършиха наравно 1:1 в редовните 90 минути и след продълженията. Испанците поведоха в 12-ата минута след автогол на Сергей Игнашевич, но домакините изравниха в 41-ата с попадение от дузпа на Артьом Дзюба.

При дузпите руските футболисти не сбъркаха и в четирите си опита, докато за Ла Фурия пропуски направиха Коке и Яго Аспас.

На четвъртфиналите Русия ще играе срещу Хърватия или Дания.

-----

Испанците бяха по-активният отбор през първата част, но тя завърши 1:1. Иберийците, които бяха символични домакини на московския стадион "Лужники", стигнаха първи до гол в 12-ата минута. Юри Жирков извърши нарушение срещу Начо Фернандес в близост до наказателното поле на руснаците и Марко Асенсио центрира топката, която се отклони от Сергей Игнашевич и влезе в мрежата зад Игор Акинфеев.

Испанците доминираха в остатъка от първото полувреме, но най-вече в притежанието на топката. Руснаците пък показаха ефективност, след като се възползваха от едно от малкото си положения и изравниха. В 41-ата минута Артьом Дзюба вкара от дузпа, която беше отсъдена от холандеца Бьорн Кайперс за игра с ръка на Жерард Пике след удар с глава именно на голмайстора на руснаците. По този начин Дзюба стана първият руски футболист в историята с голове в три различни мача от световни първенства.

Руснаците заиграха още по-защитно след гола, а над 70-те процента владение на топката не помагаха изобщо на испанците през скучното второ полувреме на "Лужники". Отборът на Фернандо Йеро изкара цялата част в половината на домакините на Мондиала, но стигна до първото си положение в 85-ата минута. Влезлият като резерва Андрес Иниеста стреля в долния ъгъл и Акинфеев спаси, а след това Яго Аспас, заменил Диего Коща, не успя да вкара при добавката.

Руснаците издържаха до края и редовното време завърши 1:1. Продълженията следваха сценария на мача, като Аспас и четвъртата смяна Родриго пропуснаха за испанците, но при не особено добри ситуации. Така мачът стигна до 11-метрови наказателни удари.

Дузпите започнаха с по два гола за всеки отбор, а в третия рунд Коке пропусна. Александър Головин даде преднина на Русия, последваха попадения на Серхио Рамос и Денис Черишев, а Игор Акинфеев спаси удар на Яспас в петото завъртане и Русия спечели срещата на "Лужники".

Испания - Русия 4:5 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)

3:4 пропуск на Яспас

Испания: Давид Де Хеа, Серхио Рамос, Жерард Пике, Начо Фернандес (70-Даниел Карвахал), Жорди Алба, Коке, Серхио Бускетс, Давид Силва (67-Андрес Иниеста), Марко Асенсио (104-Родриго), Иско и Диего Коща (80-Яго Аспас)
Селекционер: Фернандо Йеро

Русия: Игор Акинфеев, Сергей Игнашевич, Иля Кутепов, Фьодор Кудряшов, Роман Зобнин, Далер Кузяев (97-Александър Йерохин), Марио Фернандес, Юри Жирков (46-Владимир Гранат), Александър Самедов (61-Денис Черишев), Александър Головин и Артьом Дзюба (65-Фьодор Смолов)
Селекционер: Станислав Черчесов

Жълти картони: Жерард Пике (Испания); Иля Кутепов, Роман Зобнин (Русия)

Чете се за: 01:17 мин.
Кристиано Роналдо даде криле на Ал-Насър и постави рекорд (ВИДЕО)
Чете се за: 01:32 мин.
Франция постигна драматична победа над Египет и ще играе с Испания на финала на турнира по футбол в Париж
00:51, 06.08.2024
Чете се за: 01:47 мин.