Босна и Херцеговина отбеляза 30 години от изпълнението му в бомбардираната Сараевска библиотека
С гастрол на Старозагорската опера Босна и Херцеговина отбеляза 30 години от изпълнението на "Реквием" на Моцарт в бомбардираната Сараевска библиотека. Българските музиканти изпълниха същото произведение пред публиката на града, отправяйки послание за мир.
Идеята за гостуването на Старозагорската опера е на диригентът Емир Нуханович, който преди 30 години кани световноизвестния Зубин Мета да дирижира в развалините от войната последната гениална творба на Амадеус.
"През 1994 г. си мислех, че война като тази в Босна няма да се случва никога повече на никое място, но виждате какво е днес. Виждате колко деца страдат. Много деца бяха убити, много гладуват. И това се случва не само в Украйна или Палестина, а и на други места по света. Сега ние искаме да изпратим послание от Сараево на всички хора и особено на политиците - първо да помислят за своите деца, за своите внуци и тогава да решават дали да водят войни", каза проф. Емир Нуханович - диригент.
Старозагорската опера представи своя спектакъл на друго знаково място в града – олимпийската зала, в която през 1984 г. Сараево посреща световния спортен елит. Това е залата, която може да побере най-много публика в града. Защото предварителният интерес е огромен.
"Спектакълът "Реквием" на Моцарт е може би след филмовия, международния филмов фестивал през август, най-голямото събитие културно в Сараево. И това е напълно естествено, тъй като престижът на Старозагорската опера и нейното реноме привлича много голям интерес на местната публика, както и дипломати, чужденци, туристи", поясни Н.Пр.Валери Йотов - посланик на република България в Босна и Херцеговина.
Специално за събитието сред официалните гости беше и бившият премиер на Турция Тансу Чилер. Тя е един от първите политици, които през 1994 г. идват в обсаденото Сараево.
"Този спектакъл направи връзка със спомените ни за блокадата на Сараево и за концерта, който чухме тогава.Това е причината да долетя от Истанбул за събитието. Мисля, че и тази вечер го имаше това послание за живота и за смъртта, за болката от загубата. Все едно изпращахме послание и за тези хора, които загубиха живота си в наводненията. Не това е била целта на този спектакъл и все пак го имаше", каза Тансу Чилер - премиер на Труция (1993 - 1996 г.).
Спектакълът започна с минута мълчание за жертвите на наводненията в Босна и Херцеговина. А приходите от разпространението на направения видеозапис ще бъдат дарени в полза на засегнатите от бедствието.
Автор: Миглена Стойчева