сенегал победи безидейна полша
18:16, 19.06.2018
Чете се за: 01:49 мин.
Световен футбол

Сенегал се върна на Световните пърненства по футбол с победа. Сенегалците, за които това е първо участие от 2002 година насам и общо второ, стартираха с успех с 2:1 над Полша в последния мач от първия кръг в група Н. Автогол и грешка в защитата на поляците осигуриха успеха на африканския отбор.

За Якуб Блашчиковски срещата имаше особено значение, защото вече е третият футболист със 100 мача за страната си.

Африканците от самото начало показаха, че нямат намерение да се предават и демонстрираха физическа мощ. В първите 25 минути и двата отбора създадоха по една добра атака, но Мбайе Диуф от Сенегал и Левандовски от полския тим стреляха неточно. В 38-ата минута обаче сенегалците избухнаха, макар и с автогол на Ционек. Изстрел на Идриса Гей се отби в крака на Цонек и обърка тръгналия да лови топката по диагонала Войчех Шчесни. Садио Мане беше в основата на гола с индивидуален пробив.

След гола играта на поляците се разстрои и атаките им спираха до границата на наказателното поле. Лъвовете от Теранга започнаха при всяка възможност да търсят пространства за удари към вратата на Шчесни.

Пет минути след началото на второто полувреме дойде и момент за Левандовски. Най-напред той спечели свободен удар с жълт картон за противника, а при изпълнението му принуди вратаря Н'Диайе да боксира топката до гредата.

В 55-ата минута поляците бяха близо до добра възможност за гол, но Лукаш Пишчек стреля в аут от 10 метра, след като Мацей Рибус му центрира много удобно..

В 61-ата минута сенегалците стигнаха до втори гол, най-вече благодарение на грешка на Гжегож Криховяк и на съдията Шукрала от Бахрейн, който предизвика объркване на терена с допускането на Нианг на терена. Криховяк върна слабо топката към вратаря си Шчесни, който тръгна да я посреща. Нианг обаче изскочи, заобиколи Паздан и вратаря и вкара топката в опразнената врата.

След втория гол организацията в отбора на Полша тотално се разпадна, макар все пак в 71-ата минута Аркадиуш Милик да получи добра топка на 3 метра от вратата след пас на Лукаш Пишчек ,която не успя да вкара.

В 82-ата минута поляците бяха близо до гол, след като Левандовски свали топката на Рибус.

В 86-ата минута Полша все пак стигна до гол. Камил Гросицки центрира от фаул, а с летящ плонж с глава Криховяк прати топката в обратния ъгъл за 1:2.

До края на мача поляците опитаха натиск, но така и не създадоха нещо интересно пред вратата на Н'Диайе.

Полша - Сенегал 1:2
0:1 Тиаго Ционек (38-автогол)
0:2 Мбайе Нианг (61)
1:2 Гжегож Криховяк (86)

Полша: Войчех Шчесни, Лукаш Пишчек (82-Бартош Берешински), Михал Паздан, Тиаго Ционек, Мацей Рибус, Гжегож Криховяк, Пьотър Желински, Камил Гросицки, Якуб Блашчиковски (46-Ян Беднарек), Аркадиуш Милик (74-Давид Ковнацки), Роберт Левандовски
Селекционер: Адам Навалка

Сенегал: Хадим Н'Диайе, Муса Ваге, Салиф Сане, Калиду Кулибали, Юсуф Сабали, Алфред Н'Диайе (87-Шейху Кояте), Идриса Гай, Исмаила Сар, Садио Мане, Мбайе Ндианг (75-Муса Конате), Маме Бирам Диуф (62-Шейк Ндуйе)
Селекционер: Алиу Сисе

Жълти картони: Салиф Сане, Идриса Гай (Сенегал), Гжегож Криховяк (Полша)

Чете се за: 01:17 мин.
Кристиано Роналдо даде криле на Ал-Насър и постави рекорд (ВИДЕО)
Чете се за: 01:32 мин.
Франция постигна драматична победа над Египет и ще играе с Испания на финала на турнира по футбол в Париж
00:51, 06.08.2024
Чете се за: 01:47 мин.