Благодарение на внедрената в „Национална система 112” разширена мобилна локализация (Advanced Mobile Localization - AML) бяха открити двамата мъже загубили се в Котленския балкан туристи.
Според планинските спасители локализацията е спестила много време в търсенето на двамата мъже, а е било възможно и изобщо да не бъдат намерени предвид това, че акцията е започнала вечерта в труднодостъпна местност.
Мъжете са намерени в почти непристъпна зона и са извадени чрез алпийски метод. Според спасителите е имало голяма вероятност до сутринта двамата да изпаднат хипотермия, защото в района на няколко пъти е валял дъжд. Двамата са правили опити да бъдат локализирани, чрез запалване на едно от якетата.
От планинския спасителен отряд в Сливен посъветваха туристите винаги да тръгват със заредени телефони, допълнителна батерия и изтеглено приложение на ПСС, което подава на дежурните точните координати и насочва спасителите във вярната посока.
Така с новата система на "Национална система 112" и мобилното приложение на ПСС шансовете туристите да бъда локализирани и спасени по-бързо се удвояват.
"Подаването на координати, с точност до 5 метра бяха подадени. Беше изключителната възможност в много тежък терен, с навигация и GPS, без да разчитаме на мобилния обхват и Google maps да достигнем до тях.
В случая, както казах, вече бяха локализирани. Бяхме посрещнати от изключително професионалната група на пожарната в Котел. Но, ако нямаше кой да ни води в този труден терен, със сигурност щеше да изгубим часове, дори би било възможно и да не успеем да ги открием.
Когато разговарях с изгубените, се опитах да им да инструкции по отношение на това, как да свалят на телефона си, бяха с един мобилен телефон, приложението на Планинска спасителна служба, с което да успеят да изпратят есемес в централа с техните координати директно от JPS-са на телефона. За това приложение не е необходим интернет, но те в случая го нямаха на телефона си и не можеха да се справят технически със задачата" разказва Петър Койнов, заместник-командир на ПСС - Сливен.