ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ще стачкуват ли и медицинските сестри?

Чете се за: 04:00 мин.
У нас

Медицинските специалисти настояват за по-високи заплати

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Готовност за ефективни протестни действия обявиха от Синдиката на медицинските специалисти в България. Те настояват за увеличение на възнагражденията в държавните и общински лечебни заведения най-малко със 150% от средната работна заплата за страната. Така началната заплата ще достигне 3077 лв. Протестът е подкрепен от медицинските сестри, акушерки, лекарски асистенти, рехабилитатори и санитари.

1409, 1550, 1620, 1980 лева - размерът на основната заплата на медицинска сестра в държавна болница.

"Работим в условия на абсолютен дефицит на кадри, което натоварва изключително много колегите. Същевременно, реално трудът не е оценен. Основна заплата от 1500 лева не може да покрие дори социалния минимум за едно семейство. Колегите са принудени да работят на повече места, за да могат да поддържат някакъв стандарт", обясни медицинската сестра Татяна Атанасова, която е председател на РК на Българска асоциация "Здравни грижи" - Русе.

Години след големите протести за достойно заплащане на медицинските сестри, проблемът според съсловието не е решен. Затова са готови на крайни действия.

"След като видяхме, че при транспортните работници, когато има неудобство за обществото могат да се случат нещата. Така че ние сме решени наистина да причиним неудобство на обществото, но призоваваме и обществото да ни подкрепи, тъй като всеки един от нас е потенциален пациент", заяви председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева.

Този път е възможно те просто да не отидат на работа.

"Например можем да не отидем на работа, това се води самоотлъчка и съответно наказанието е само една забележка. Нека работодателите и управляващите да си направят сметка какво може да стане ако не отидем на работа в един ден и час много хиляди медицински специалисти", каза Мая Илиева.

"Сега, аз смело мога да кажа, че това не зависи само от работодателите. Това е политическо решение. Затова са и протестите, които са насрочени не срещу работодателите, а срещу правителството, което неглижира 20 години проблемите с дефицита на медицински кадри. Защото аналогично и при лекарите, макар че там малко по-малко е кризата, бих казала, но и там ще се стигне до същото положение", обясни медицинската сестра Татяна Атанасова.

Недостигът на медицински сестри в системата е хроничен проблем, който се задълбочава заради огромния брой болници у нас. Заради ниските заплати една сестра обикновено работи в няколко лечебни заведения. Воля това да се промени липсва, а интересът към професията е минимален.

"След 4-годишно обучение нямат никаква алтернатива, излизат на ниски заплати и лоши условия на труд и нямат интерес към тези професии", посочи Мая Илиева.

Резултатът към днешна дата - десетки закрити отделения и понижено качество на грижата към пациента.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?