Най-големите производители на петрол, обединени в групата ОПЕК+ сключиха сделка за рекордно намаляване на добива - дневно с 9,7 милииона барела нефт през май и юни.
Това е най-голямото свиване на производството, договаряно някога. Целта му е да стабилизира цената на петрола, която заради пандемията достигна най-ниските си нива от 18 години.
Ще успее ли, обаче, сделката?
На световната публика, големите в петролния бизнес представиха урок по висша дипломация. След четиридневен маратон от видеоконферентни разговори, след умело раздаване на карти, ОПЕК+ се споразумяха как да се вдигне цената на петрола при ситуация, в която над 3 милиарда от хората на Земята са под карантина, а търсенето на петрол се е понижило с почти една-трета в сравнение с началото на годината.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: Голямата петролна сделка с ОПЕК + е постигната. Това ще спаси стотици хиляди работни места в енергийния сектор на Съединените щати. Бих искал да благодаря и да поздравя президента на Русия Владимир Путин, както и краля на Саудитска Арабия Салман. Говорих с тях от Овалния кабинет. Сделката е голяма за всички.
Тръмп никога не е криел, че ОПЕК не му допада. Откакто влезе в Белия дом, неведнъж е подканвал групата да увеличи добива на петрол, за да се понижи цената на бензина. Преди няколко седмици той дори приветства срива на цената. В разгара на предизборната му кампания и след предупрежденията на влиятелни личности в петролния бизнес на Съединените щати, че падането на цените ще предизвика масови съкращения в сектора, американският президент се намеси твърдо в постигането на сделката.
„Историческо, но не и достатъчно". Някои анализатори не са оптимисти, че споразумението ще покачи цената. Основният фактор за увеличаване на търсенето на петрол е овладяването на пандемията. Но засега COVID-19 остава предизвикателство с много неизвестни.