Швеция направи крачка към 1/8-финалите на Евро 2020

швеция направи крачка финалите евро 2020
16:18, 18.06.2021
Чете се за: 04:05 мин.

Отборът на Швеция направи крачка напред към 1/8-финалите на Евро 2020, след като победи с 1:0 Словакия в мач от Група Е. Единственото попадение в срещата в Санкт Петербург падна от дузпа, реализирана от Емил Форсберг в 77-ата минута.

Шведите вече имат 4 точки в класирането след равенството в първия кръг срещу Испания (0:0). Словакия е с 3 пункта на втората позиция. Другият мач от групата между „Ла фурия роха“ и Полша е насрочен за събота, 19 юни, от 22.00 часа.

България също имаше участие в срещата. Родният съдия Георги Кабаков е четвърти рефер на срещата в Русия. Мартин Маргаритов беше първи резервен асистент.

Любопитен факт от срещата е, че общо средната възраст на двата тима е 30 години 125 дни. Статистиците посочват, че това е второто най-високо „постижение“ по този показател след шампионата през 2008, когато тимовете на Гърция и Швеция бяха със средна възраст от 30 години и 178 дни.

Двата отбора започнаха много плахо срещата, като Словакия създаде опасност пред вратата на Робин Олсен в 35-ата минута. Марек Хамшик обаче не успя да овладее добре топката, притиснат от защитник в наказателното поле. В 42-ата минута полузащитникът на Гьотеборг отправи удар от дъгата на наказателното поле, но твърде неточен - над вратата.

След почивката отборите демонстрираха много по-добра продукция. В 50-ата минута на мача Ондрей Дуда преодоля защитник на Швеция, осигури си добра позиция и стреля, но неточно.

Последваха две последователни опасности пред вратата на Словакия. Първоначално в 60-ата минута Мартин Дубравка успя да спаси своя отбор след удар отблизо на Лудвиг Аугунстинсон. Малко след това и Маркус Даниелсон изпробва рефлексите на вратаря.

Швеция организира добра атака по десния фланг в 67-ата минута, след балонно центриране в наказателното поле, Александър Исак засече с глава, но отново тимът не успя да реализира.

Мартин Дубравка отново демонстрира рефлексите си в 72-ата минута, след като отрази точен удар в долния десен ъгъл на вратата, отправен от Александър Исак.

Заветният момент с попадението, което реши срещата, дойде в 75-ата минута. Швеция получи право да изпълни 11-метров наказателен удар след съприкосновение на Дубравка с Робин Куайсон. Емил Форсберг беше точен за 1:0 от бялата точка.

В края на двубоя системата за видеоповторение влезе в употреба, но след проверката Словакия не получи дузпа за игра с ръка в наказателното поле от страна на защитник на съперника.

Стартови състави:

Швеция: Робин Олсен, Майкъл Лустиг, Виктор Линдельоф, Маркус Даниелсон, Лудвиг Аугунстинсон, Себастиан Ларсон, Албин Екдал, Кристофер Олсон, Емил Форсберг, Маркус Берг, Александър Исак

Словакия: Мартин Дубравка, Томаш Хубочан, Милан Шкриниар, Любомир Сатка, Петер Пекарик, Юрай Куцка, Патрик Хросовски, Роберт Мак, Марек Хамшик, Мартин Кошчелник, Ондрей Дуда​

Белгийски съд разпореди: "Астра Зенека" да достави дължимите дози ваксини на ЕС