Опасна тенденция - лица без необходимото образование инжектират филъри и ботулинов токсин на своите клиенти. Това показва проверка на "По света и у нас", след като млада жена едва не загуби живота си. Освен липсата на квалификация, се използват и нелегални продукти за процедурите, което също води до усложнения и тежки алергични реакции.
Всички дейности, свързани с инжектиране на филъри и ботулинов токсин, химичен пилинг, както и приложение на конци във всички области на тялото, следва да се извършват в лечебни заведения и от специалисти, притежаващи медицинско образование. Това посочват в позиция за "По света у нас" от Министерството на здравеопазването. Практиката обаче показва обратното - все повече салони за красота предлагат инвазивни естетически процедури.
"За козметици предимно, но аз знам и за сервитьори, които са се преквалифицирали в инжектори, което е безумно. Факт е, че тези хора, които нямат право да практикуват, все още работят, напълно нелегално, ме кара да мисля, че става въпрос за корупция на много ниско ниво", заяви зам.-председателят на Асоциация "Пациенти на естетичната медицина" Нели Георгиева.
"Трябва да отбележим, че се касае за медицинска дейност, тоест не се касае за козметици, фризьори и маникюристи, с цялото ни уважение към тях, но те не са медицински лица", обясни адвокатът по медицинско право Величка Костадинова.
Лицата, извършващи нерегламентирана дейност, често отбелязват, че са преминали през обучителни курсове, което обаче също не им дава право да практикуват процедурите.
"Има официален регистър на Български лекарски съюз, в който се съдържа информация на всеки един лекар дали той има специалност или няма в съответната област", каза Величка Костадинова.
Въпреки това обявите в интернет от непрофесионалисти са стотици, а цените на услугите им са в пъти по-ниски от тези в специализираните клиники и достигат дори до 30 лева за филър. Освен лицето, което извършва процедурата, предвид трябва да се вземе и веществото, което се инжектира в тялото.
"В интернет е достъпно закупуването на медицински изделия като филъри и ботулинов токсин, което е изключително голям проблем, защото всеки може да се сдобие с такъв продукт", обясни адвокатът.
"Българският пазар е залят с фалшив ботулинов токсин, който идва или от Корея, или от Китай. Трябва да ви се даде паспорт на всеки един продукт, който ви се инжектира в лицето, независимо дали е ботулинов токсин или е филър. Трябва да получите паспорт със стикер на индивидуалния номер на продукта", обясни Нели Георгиева.
Често се оказва и че неспециалисти инжектират ботулинов токсин, който е за лечение на медицински състояния, а не такъв, пригоден за естетична употреба. При грешки при поставянето на токсина, освен нормалните странични реакции, се появяват и по-тежки проблеми - като затваряне на клепачите, подуване и дори проблеми с мускулатурата. А в редки случаи, като този на 30-годишната жена, която беше спасена след подобна естетическа процедура и животозастрашаващия ботулизъм.