Спартак Плевен се класира на финала за Купата на България по баскетбол

Плевенчани сломиха Балкан в първия полуфинал.

БК Спартак Плевен Балкан
Снимка: Startphoto.bg
18:28, 16.03.2024

Спартак Плевен се класира за финала за Купата на България по баскетбол при мъжете след успех над шампиона Балкан със 76:60 (20:15, 16:20, 18:15, 22:10) в първия полуфинален двубой в "Арена Бургас", където се провеждат мачовете в турнира.

Воденият от старши треньора Любомир Минчев тим ще се изправи в спор за трофея в неделя срещу победителя от срещата между домакина Черноморец и Рилски спортист във втория полуфинал, който предстои днес от 19:00 часа. За последно баскетболният отбор от Плевен игра финал през 1996 година под името Плама Плевен и триумфира в състезанието.

Двата тима изиграха сравнително равностоен сблъсък, преминал с леко превъзходство на плевенчани, до последната четвърт, в която Спартак напълно владееше събитията. Балкан изоставаше само с точка на почивката - 35:36, а след 30 минути игра резултатът бе 54:50 в полза на състава от Плевен.

Ботевградчани се държаха близо до противника до средата на четвъртия период, когато Спартак започна да увеличава аванса си. При оставащи четири минути разликата достигна 10 точки, за да достигне в края 16 точки, фиксирани след тройка на Константин Тошков.

Родни Първис се отличи с 30 точки, 2 борби и 2 асистенции за Спартак Плевен, а Константин Тошков допринесе с 12 точки и 2 борби. Алекс Ломакс завърши с 11 точки и 2 асистенции.

За Балкан Йордан Минчев реализира 14 точки, 12 борби и 2 асистенции, докато Мартин Сотиров и Майки Диксън вкараха по 11 точки.