This is a modal window.
След решение на Върховния касационен съд Българската православна старостилна църква беше вписана в Регистъра на вероизповеданията към Софийски градски съд. Така приключи една сага, започнала през 2011 година. Сега обаче възниква проблем, че ще има две църкви, носещи в името си думата "православна". Българската православна църква и Българската православна старостилна църква. Това може да доведе до объркване сред хората, смятат митрополити. Според новорегистрираната църква пък за разкол не може и да става дума.
Актът на Върховния касационен съд е от 16 декември. В него се казва, че се отменя решението на Софийския апелативен съд, с което е отказано вписване в регистъра по Закона за вероизповеданията на Българската православна старостилна църква. Църквата с предстоятел Триадицкия митрополит Фотий се вписва в регистъра, решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
"Ние получихме отказ от всички инстанции, след това заведохме дело в Европейския съд по правата на човека, който отсъди в наша полза", каза созополският епископ Серафим от БПСЦ.
Дългото невписване на църквата е свързано с противопоставянето на БПЦ. Проблемът е, че двете църкви са с подобни наименованията. Днес стана ясно, че патриарх Даниил няма да коментира решението на съда, това ще се случи най-вероятно през следващите дни. Засега няма и официално изявление на Св. Синод. За "По света и у нас" две различни мнения изказаха архимандрит Никанор и ловчанският митрополит Гавриил.
"Това решение на съда трябва да бъде уважавано, тъй като се стремим към правовата държава. Те са специфични, те не правят прозелитизъм. Просто досега горката истина е, че съществуваха незаконно, защото богослуженията са позволени само за регистрирани вероизповедания, сега ще могат организационно да се построят по по-добър начин", посочи архимандрит Никанор.
"Тази регистрация може да бъде за много хора подвеждаща, защото се получават две православни църкви и освен това старостилната църква не е канонична църква, тя е също православна, но не е канонична, а това много хора не го разбират. И хората може да се объркат коя е истинската православна църква, отбеляза ловчанският митрополит Гавриил.
Епископ Серафим обаче казва, че разлика има и това е прилагателното "старостилна". Твърди, че на всеки мирянин, който пристъпи входа на църквата се обяснява нейната верска идеология - че се изповядва православието в неговата чистота. А за нов разкол и дума не може да става.
"Притеснението на медиите и хората е разбираемо заради печалната история на разкола в БПЦ през 90-те години...ние нямаме никакви претенции към имущество на БПЦ, нямаме никакви финансови претенции, така че това притеснение не е основателно", заяви епископ Серафим.
"Нашите различия са по посока на извършени доста смутителни компромиси от страна на духовенството на БПЦ, такива промени на канонични правила", посочи Иван Геров, член на Църковния съвет на БПСЦ.
Регистрацията е била нужна, за да могат да се изграждат храмове и да се осигуряват свещениците, обяснява епископът. Досега църквата има 20 храма. Българската православна старостилна църква се отделя от БПЦ през 1990-а година. Тя използва юлианския календар и празнува Коледа заедно със сръбската и руската църкви. Епископ Серафим обаче обяснява, че Българската православна старостилна църква не е близка с никоя от двете църкви и има верски различия с тях.
Днес от "Възраждане" казаха, че ще внесат промени в Закона за вероизповеданията, които да защитават БПЦ като единствена такава.