Лекции за превенция на рака на гърдата в осем училища у нас. Броят им е символичен, тъй като една от 8 жени се среща с коварната болест. Лекциите са насочени към 18 и 19-годишните и насочват вниманието към важността от профилактиката и ранното диагностициране на рака на гърдата.
Една от 8 осем жени в света се разболява от рак на гърдата. Една на всеки четири онкоболни жени у нас се срещат именно с тази болест.
"Ракът на гърдата намалява своята възрастова граница, в която се диагностицира, първо. Второ, смятам, че точно младите хора са тези, които можем да обучим, можем да ги приведем през т.нар. здравна култура и да променим лошата статистика", коментира Ваня Митова, началник на Отделение по хирургия на гърдата и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология.
А какво се крие зад лошата статистика?
"Онкологичната карта на България стои доста зле на фона на ЕС, а и на цял свят. За съжаление, в България 11,1% от диагностицираните с рак на гърдата жени умират повече, отколкото в ЕС", обясни Ваня Митова.
В опит да преобърне статистиката д-р Митова решава да запознае младите хора с рисковете от заболяването, значението на редовните прегледи и съвременните методи за превенция и лечение.
"Трябва да се оправят в нашата държава профилактичните прегледи и диагностиката, и скринингите, защото все пак нашата държава има не малко проблеми със здравеопазването", коментира Ивайла Главурова, ученичка в 12-и клас в Националната търговско-банкова гимназия.
"Ние сме жени, ние сме бъдещи майки и апелирам всяка една жена да преглежда тялото си, всеки месец, всяка година да ходи на доктор за превенция, за да може да се избегне заболявания", каза Калина Първанова, ученичка в 12-и клас в Националната търговско-банкова гимназия.
"Тези лекции могат да покажат на тези момичета какви са рисковете от такова заболяване и дори да ти поставят такава диагноза. Колкото и стресиращо да е това преживяване, ще си подготвен", смята Ния Чолакова, ученичка в 12-и клас в Националната търговско-банкова гимназия.
"Подрастващите са тези, които формират здравната си култура на тази възраст и когато хората са информирани знаят какво да направя за в бъдеще, за да няма после тежки диагнози", коментира Калина Гергова, зам.-директор на Националната търговско-банкова гимназия.
И дори едно момиче да се научи да се грижи за здравето си, то значи мисията е успешна.