Националната агенция за приходите започна да наблюдава хиляди майстори, извършващи домашни ремонти. Идеята е да се провери дали отчитат коректно приходите си. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че за 60% от ремонтите не се предоставят касови бележки. От НАП съветват хората да изискват финансови документи за домашните си ремонти и после да ги декларират в данъчната си декларация. Така те могат да получат данъчно облекчение около - 200 лв.
От НАП започват кампанията си за излизане на майсторите от сивия сектор с така наречените меки мерки.
Анна Митова, директор на дирекция "Комуникации - НАП": "Ако те не се повлияят от този партньорски подход, тогава вече се минава към различни видове контролни производства, но ни е сме партньорски насочени към всичките сектори и искаме да помогнем на хората да бъдат изрядни към държавата."
Хората обаче са скептично настроение към успеха на тази акция. Личният им опит показва, че майсторите масово не дават касови бележки. Светла е правила ремонт в дома си миналата година.
БНТ: Когато правихте ремонта, майсторите дадоха ли ви касова бележка?
- Не, те по принцип не дават.
БНТ: А вие не си ли поискахте?
- Той няма апарат, как да ми издаде?
Финансовият документ помага не само за отчитането на доходите на майсторите, но също така е гаранция за извършена услуга.
Георги Пенев: "Много често гоня майсторите и после оправям нещата след тях, така че… То като не ти направи нещата като хората и го изгониш, защото си е оставил ръцете, каква касова бележка…
Камен Буров: "Тия касови бележки, това са такава измишльотина. Като отидете на пазара дават ли ви касови бележки?
Ако все пак сте успели да вземете касова бележка от домашния си майстор, можете да попълните приложение 10 в данъчната декларация и да получите облекчение до 200 лв.