Стилияна Николова спечели сребърен медал в многобоя на турнира в Тарту

министър лечева поздрави стилияна николова бронзовия медал многобоя световното художествена гимнастика
Снимка: Министерство на младежта и спорта
09:42, 26.02.2023
Чете се за: 03:10 мин.

Стилияна Николова спечели сребърен медал в многобоя на турнира Гран При по художествена гимнастика в Тарту (Естония).

Четири български състезателки участваха в надпреварата и се наредиха в първите седем. Боряна Калейн е четвърта, Ева Брезалиева зае пето място, а Татяна Воложанина е седма. Това е първото състезание за годината.

Стилияна Николова се пребори за среброто в многобоя, макар, че тръгна колебливо на обръч. Сборът, с който Николова грабна среброто е 129.350 т. (29.550 на обръч, 35.150 на топка , което е най-високата оценка на турнира изобщо, 32.600 на бухалки и 32.050 на лента).

Боряна Калейн започна трудно това състезание с грешки на обръч и топка, но на бухалки и лента се събра и показа какво може. Боряна се класира 4-та със сбор от 127.850 т. (29.950 на обръч, 29.400 на топка, 34.300 на бухалки и фантастичната за лента оценка 34.200).

Ева Брезалиева направи много стабилен многобой и показа страхотни композиции и много красива игра. Сборът на Брезалиева, който и донесе 4-то място е 124.600 т. (31.900 на обръч, 29.800 на топка, 32.400 на бухалки и 30.500 на лента).

Татяна Воложанина отново игра с познатия и перфекционизъм и стабилност. Тя събра сбор от 120.550 т., което я нареди на 7-мото място (31.400 за обръч, 32.450 за топка , 27.600 за бухалки и 29.100 за лента).

На всички финали страната ни има по две българки - на обръч ще играят Ева Брезалиева и Татяна Воложанина, на топка Стилияна Николова и Татяна Воложанина, на бухалки и лента - Боряна Калейн и Стилияна Николова. Така Стили е с три финала - топка, бухалки и лента, Боряна Калейн с два - бухалки и лента, Татяна също с два - обръч и топка и Ева има един - на обръч. Финалите са в неделя, 26 февруари.

Шампион заслужено стана Виктория Оноприенко от Украйна със сбор от 133.850 т. Тя игра най-стабилно и на четирите уреда. Бронзовият медал спечели другата украинка Полина Городнича със сбор от 128.100 т.

Шеста се класира Панайота Литра от Гърция, а топ осем затваря Кармел Калема от Канада.