ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Студентски хор от Швеция пя на български в София

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 05:55 мин.
У нас

Тази година България и Швеция отбелязват 111 години от установяването на дипломатически отношения

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БНТ
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      През тази година България и Швеция отбелязват 111 години от установяването на дипломатически отношения. По този повод и във връзка с края на мандата на настоящия посланик на кралството у нас Катарина Рагнит, в София пристигнаха група студенти от хора на университета в Упсала. Те изнесоха два концерта и използваха възможността да срещи както в своето поприще, така и с българската култура.

      БНТ: Трудно ли беше да научите песен на български език?

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "Да, всъщност беше доста трудно. Имате красив език, но e много, много различен от шведския. Помогна ни един българин, който произнасяше всички думи, а ние се стараехме да ги повтаряме колкото може по-течно."

      БНТ: Как ви сте стори за музиката на българската песен?

      Вилем Фолт, студент в университета в Упсала: "Нотите се съчетават по необичаен начин, тоест, има много дисонанс в българските песни, и не са много мелодични, с което в Швеция не сме свикнали."

      БНТ: Защо имате такава силна традиция за хорови изпълнения в Швеция?

      Вилем Фолт, студент в университета в Упсала: "Мисля, че е свързано със създаването на общности. И в Упсала много студенти пеят в различни хорове. Мисля, че това е начин да се свържеш с другите."

      БНТ: Виждам, че носите много медали. За какво сте ги получили?

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "В Упсала има стара университетска традиция студентите да се получават такива медали и ленти, когато развиват активно някаква учебна или социална дейност. Всеки от нас ги събира и това е доста забавно, защото звънтят леко докато ходиш и изглеждаш като кралска особа. Много ни харесва."

      БНТ: Разбирам, че сте отличени студенти… Освен това сте студенти по право. Така, че споделете какво конкретно ви заинтересува в България?

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "В хора сме четирима студенти по право. Имахме срещи в Посолствата на Швеция, и на Дания, и имахме възможност да разговаряме с много организации на гражданското общество в България относно върховенството на закона тук при вас. Беше много, много интересно, че получихме възможност да направим сравнение с начина, по който работи законодателството в Швеция. Настина научихме много за това как върховенството на закона може да бъде управлявано в различните държави."

      БНТ: От гледна точка на бъдещата ви работа като юристи, следите ли развитието законодателството в Европа? Например регулациите в областта на новите технологии и изкуствения интелект?

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "Бих казала, че определено ни интересува, като млади хора в Швеция, и като европейци. Мисля, че правото и изкуственият интелект са два много различни аспекти на човешките постижения, които се свързват все повече и повече в обществото, особено при сегашния геополитически климат. Най-важно е, може би е всички да намерим начин да работим заедно в рамките на европейското общество, да се опитаме да създадем основа за разработване на нови технологии, като си помагаме взаимно. Това е най-важното нещо."

      Вилем Фолт, студент в университета в Упсала: "Ние работим в ELSA – Европейската асоциация на студентите по право. Идеята е хората да се събират, за да търсят решения на конкретни проблеми. В Европа имаме толкова разнообразни традиции и история. Имам предвид, че за нас е много ценна тази възможност да посетим България и да имаме среща с бивш министър на правосъдието, с когото да говорим. В Швеция имаме напълно различен подход при решаването на проблеми, за това е важно да познаваме други култури."

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "Много е интересно наистина и мисля, че този общностен подход, за който говори Вилем, може да помогне в най-различни области. Например когато търсим решения за опазването на околната среда, или за регулациите в сферата на технологиите. Също и при свободната търговия и гарантирането на възможност за българските компании да работят в Швеция и шведските в България. Най-важно е да работим заедно."

      БНТ: Успяхте ли да разгледате София?

      Вилем Фолт, студент в университета в Упсала: "Много неща видяхме, посетихме всички паркове. Имате красива природа насред града и това е много приятно."

      Агнес Шелгрьом, студентка в университета в Упсала: "Посетихме и университетската ботаническа градина, тя е толкова прекрасна. Вашите църкви също са много впечатляващи."

      Автор: Йоана Левиева-Сойер

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?