Световният шампион в зала Дарлан Романи с най-добър резултат в квалификациите на гюле в Будапеща

световният шампион зала дарлан романи добър резултат квалификациите гюле будапеща
17:58, 19.08.2023
Чете се за: 04:00 мин.

Световният шампион в тласкането на гюле в зала Дарлан Романи от Бразилия даде най-добър резултат в квалификациите на дисциплината на световното първенство на открито, което стартира днес в Будапеща.

Бразилецът, който в кариерата си има 22.53 метра прати гюлето на 22.37 по време на днешната пресявка, с което окупира първата позиция и така ще влезе с най-доброто постижение в тазвечершния финал.

Двукратният олимпийски шампион и световен рекордьор в дисциплината Райън Краузер пък ще има възможност да защитава планетарната си титла от Юджийн 2022, след като в единствения си опит тласна гюлето на 21.37 метра, което бе повече от достатъчно, за да му осигури място сред най-добрите 12, които по-късно днес ще спорят за отличията.

Световният рекордьор на 3000 м стипълчейз Ламеча Джирма (Етиопия) се класира с лекота за финала с 8:15.89, а олимпийският и световен шампион Софиан Ел Бакали (Мароко) също се класира без проблем с 8:23.66. Кенийската школа класира трима атлети за финала, но трудно някой от тях ще се справи с етиопеца и мароканеца.

Три атлетики покриха нормата от 6.80 метра за директно класиране на финала на скок дължина. Това сториха Тара Дейвис-Уодхол (САЩ) – 6.87, Марте Коала (Бурунди) – 6.84 и Ивана Шпанович (Сърбия) – 6.82. Фатме Диаме (Испания) бе последната, която влезе за финала с 6.61. Извън битката за медалите пък останаха Марина Бех-Романчук (Украйна) с три фаула, както и европейската шампионка в зала от Истанбул 2023 и Джасмин Сойърс (Великобритания) – 6.41.

Фаворитките на 1500 метра преминаха сериите без проблеми, като Нели Чепчирчир (Кения) бе най-бърза с 4:00.87 минути. Олимпийската и световна шампионка и рекордьорка Фейт Кипйегон (Кения) финишира за 4:02.62 минути, а многократната европейска шампионка Лаура Мюир (Великобритания) с 4:03.50 минути. По този начин Три кенийки, три британки, три австралийки, три американки и три етиопки ще бягат в полуфиналите на дисциплината.

В предварителните серии на 100 метра при мъжете двама атлети слязоха под 10.30 секунди – Мухд Фахми (Малайзия) с 10.24 и Емамуел Арчибалд (Гаяна) с 10.27. Същинската фаза на мъжкия спринт пък ще започне тази вечер в 20:43 часа българско време.

В сериите на смесените щафети 4х400 метра първи завърши отборът на САЩ с 3:10.41 минути, следван от квартетът на Нидерландия, който с Фелке Бол и Лиеке Клавер в редиците си спря хронометрите на 3:12.12 минути.

Във временното класиране на седмобоя след първите две дисциплини начело са трите американки Ана Хол с 2145 точки, Талила Брукс с 2136 и Чари Хоукинс с 2134.

Първата вечерна сесия на световното първенство по лека атлетика започва тази вечер в 20:00 часа българско време и ще може да я проследите НА ЖИВО по БНТ 3! От 20:45 часа състезанието ще бъде излъчвано и по БНТ 1!

Четирима шампиони ще бъдат излъчени в първия ден на световното първенство по лека атлетика в Будапеща