ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Сюжети от границата: Свидетелски разказ на Айше Сали от пункта в Исакча

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:57 мин.
Европа
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      След като прекараха няколко дни на граничния пункт Исакча, който свързва Украйна с Румъния, специални ни пратеници Айше Сали и операторът Миглена Гайдарова се завърнаха у нас.

      В студиото на "Денят започва" Айше Сали разказа за емоциите и чувствата, с които десетки хиляди украинци прекрачват границата всеки ден в търсене на спасение от войната.

      "Това, което няма да забравя като усещане, е моментът, в който за първи път влязох в палатката, в която чакат майки с деца. Някои от тях остават да нощуват там, докато решат накъде да поемат, а други очакват транспорт до избраната от тях дестинация. Там е забранено да се снима от журналисти. Виждаш страшно много хора на едно място. Палатка от полиетилен, опъната върху бетон и цялата се отоплява с няколко духалки – това е все едно да топлиш въздуха навън. Другото, което няма да забравя е мълчанието - възрастните, които гледат в една точка и мълчат, а от другата страна - децата, които играят и не осъзнават какво точно се случва. В първия момент не знаеш какво да кажеш, какво да направиш или как да се държиш. Има много стоки от първа необходимост, осигурени от доброволци. Тук пристигат и хора от различни страни, които са дошли на място, за да попитат какво става и от какво имат нужда."

      Студено време и тежки условия за бежанците на граничен пункт "Исакча"

      Безплатният автобус, осигурен от българските власти, също прави ежедневен курс до Исакча. Той потегля от граничния пункт в 12 часа, в 3 часа минава и през Джурджулещ, след което оставя бежанците в Русе и се връща обратно към границата с Украйна.

      На пункта бежанците получават добре организирана хуманитарна помощ, голяма част от която се осигурява от доброволци. Не всички обаче подхождат с доверие и това е оправдано, защото се случва да бъдат отправяни и съмнителни предложения за превоз, допълва Айше. Според нея е важно всички пристигащи на място, да получат потвърждение, че предлаганият им транспорт е безплатен, преди да поемат на път.

      Целия свидетелски разказ на Айше Сали вижте във видеото.

      Гледайте повече теми от "Денят започва"

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?