ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Търговска война или шумни преговори - Тръмп и бурните отношения със света

Чете се за: 03:50 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА/Архив
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Обещано и изпълнено - Доналд Тръмп обеща мита за Китай и те влязоха в сила тази сутрин. Пекин отвърна на удара със свои контрамерки, които влизат в сила от другия понеделник. Но американският президент направи стъпка назад и отложи с 30 дни митата за Канада и Мексико след разговори с лидерите на двете страни.

      Минута след полунощ местно време, в Китай влязоха в сила новите 10% мита за внос в Съединените щати. Пекин, за разлика от Канада и Мексико, не бяха заплашили с контрамерки. Но в крайна сметка отвърнаха:

      С 15% ще се облагат американските въглища и втечнен газ. С 10% - суровият петрол, селскостопанските машини и някои автомобили. Въвежда се контрол върху вноса на няколко вида редки метали, започва и антимонополно разследване срещу Гугъл. Санкции ще бъдат наложени срещу две популярни американски марки дрехи.

      Заявката е налозите да влязат в сила от 10 февруари. Действията на Пекин са смятани по-скоро за символични - двамата президенти ще разговарят през следващата седмица и не е изключено да се споразумеят за взаимноизгодни условия за търговия.

      Така, както в 12 без 5 се случи с Канада и Мексико. След разговори първо с канадския премиер Джъстин Трюдо, а после с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум, Доналд Тръмп замрази митата за срок от 30 дни. Двете съседки на Съединените щати са поели ангажимент да засилят контрола по границите си.

      Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Сега ще сме много силни на границата. Ще поставят най-добрите си войници. Ще видим дали ще можем да уговорим нещо относно митата."

      Продължава усещането за несигурност в ЕС, където председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви готовност за всякакви сценарии.

      Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК: "Готови сме за тежки преговори и ще търсим прагматичен подход, с който да решим проблема. Нека да е ясно: Европа ще направи всичко, за да опази своята икономическа и национална сигурност, но където е необхъодимо, ще отвърнем на евентуални атаки. Това, което се опиутваме да избегнем, е едно глобално състезание към дъното, защото това не е в интерес на никого."

      Икономисти са на мнение, че това, което най-вече трябва да бъде следено, е динамиката между Пекин и Вашингтон. И също - че там, където Доналд Тръмп сее несигурност, Си Дзинпин жъне възможности. През изминалите 5 години Китай засили позициите си на ключов търговски партньор на много от големите световни икономики и американските мита може и да не се окажат фатални за китайската икономика, а точно обратното - държавите, които все по-трудно търгуват със Съединените щати, да насочат фокуса си към китайския пазар.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?