ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
70% от реколтата в асеновградското село Тополово е...
Чете се за: 01:45 мин.
Влезе в сила тридневното примирие, обявено от Путин
Чете се за: 01:07 мин.

ЗАПАЗЕНИ

"Тренд": Над 9% разлика между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:47 мин.
У нас

11% оценяват положително промените в Конституцията в частта за служебния кабинет

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: Архив/БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Въпреки наситения с политически събития месец, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи. Това показват данните от проучване на "Тренд", направено по поръчка на "Нова броудкастинг груп" и "24 часа".

      Преговорите за ротацията и обвиненията около Агенция "Митници" вероятно са причината за ерозия в подкрепата спрямо "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" с малко над 2 процентни пункта от гласуващите. ГЕРБ-СДС задържа нивата си от последните месеци (24,9% от гласуващите). ПП-ДБ (15,5%), ДПС (14,4%) и Възраждане (14,2%) са с близки стойности и представянето им в предстоящата предизборната кампания ще е ключова за крайната подредба на второто, третото и четвъртото място.

      Сигурна остава петата позиция за БСП (9,1% от гласуващите), а на шесто място е "Има такъв народ" с 4,8% от гласуващите. 6,9% от българите декларират, че ще се възползват от опцията "Не подкрепям никого". 49% са тези, които заявяват, че ще гласуват на предстоящите предсрочни парламентарни избори, което се равнява на около 2,6 до 2,8 милиона избиратели.

      Доста сходна е електоралната картина при европейските избори. При тях отчитаме малко по-висока мобилизация при "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" до 16,1% и минимална разлика в негативна посока при БСП (8,7% от гласуващите).

      Налице е нов спад в оценката за работата на парламента, като през април положителната оценка е 12%, а отрицателната достига 80%.

      При оценката за президента вече близо 10 месеца не се отчита сериозна динамика.

      Една пета (20%) от българите изразяват одобрението си за служебния кабинет на Димитър Главчев, а 39% не го одобряват. Сравнително високи са стойностите на опцията "Не знам/Не мога да преценя" поради сравнително скорошното стъпване в длъжност на правителството спрямо началото на терена на изследването.

      Само 11% от българите имат положително отношение към промените в Конституцията в частта, свързана със служебния кабинет. Въпреки че темата е сериозно дискутирана в публичното пространство в последните месеци, все още 39% заявяват, че не са запознати с промените. 38% от интервюираните имат отрицателно отношение към конституционните промени.

      Проучването е направено по поръчка на "Нова броудкастинг груп" и "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 12 и 19 април 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1002 души на възраст 18+.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?