Изтичат решаващите дни за постигане на търговско споразумение между Европейския съюз и Великобритания. Документът трябва да регулира отношенията между Лондон и страните членки, след като правилата на съюза престанат да важат за Острова.
Британците напуснаха Европейския съюз на 31 януари 2020 година, четири години след като взеха решението за раздяла с Брюксел. Но тогава почти нищо не се промени, защото беше договорен преходен период, в който европейските регулации остават в сила.
Това важи до 31 декември 2020, т.е. още три седмици. Тогава приключва преходният период. От началото на следващата година Лондон излиза от единния пазар и митническия съюз и се превръща в трета страна за Брюксел. Целта на сегашните преговори е да бъдат договорени взаимноизгодни бъдещи отношения.
Ако това не стане, от 1 януари влизат в сила гранични проверки и търговски мита за стоките между Острова и Европа.
Три теми спъват подписването на бъдещо търговско споразумение между Европейския съюз и Великобритания - правилата за вътрешния пазар и конкуренцията, контрола на изпълнение на договореностите и риболовът.
Европа не иска британските компании да получават неправомерна държавна помощ и по този начин да се превръщат в нелоялни конкуренти на европейските. Лондон отговаря, че след 1 януари Брюксел няма да има думата за това. Двете страни не могат да се разберат и кой да бъде арбитър на бъдещото споразумение и да следи за спазването му. Другият голям проблем остава риболовът. Европа настоява достъпът до британски води за европейските рибари да бъде гарантиран. Лондон е против.
Клеман Бон, държавен секретар на Франция по европейските въпроси: Да се полагат усилия - да, компромиси също, казвали сме го честно на френските рибари, но да жертваме нашия риболов и рибари - това не и британците го знаят.
Говорител на Еврокомисията не изключи възможността преговорите между Лондон и Брюксел да продължат и догодина. Това обаче няма да промени факта, че ако не успеят да се разберат в следващите дни, на 1 януари Великобритания ще напусне ЕС без сделка, с всички последствия от това.
Даниел Фери, говорител на ЕК: В момента преговаряме за бъдещо споразумение с Великобритания въз основа на мандат, даден ни от държавите членки и подкрепен от Европейския парламент. Ако тази сделка не влезе в сила на 1 януари, това ще имаме ситуация на напускане на ЕС без сделка. Това не изключва възможността след това отново да преговаряме.
Междувременно Лондон и Брюксел обявиха днес, че са се разбрали Великобритания да изтегли оспорваните от ЕС клаузи в британския законопроект за вътрешния пазар, които биха противоречали на споразумението за напускане.