Трима баскетболисти от националния ни отбор U 16 са в Топ 10 на европейското първенство

Михаил Калинов, Калоян Колев и Калоян Балканджиев се наредиха в Топ 10 на индивидуалните класации

Вяра Илиева
от Вяра Илиева
10:17, 14.08.2023
Чете се за: 02:15 мин.
трима баскетболисти националния отбор топ европейското първенство

Трима баскетболисти се наредиха в Топ 10 на индивидуалните класации след завършилото снощи европейско първенство за юноши до 16 г. в Дивизия Б, което се проведе в Румъния. Това са Михаил Калинов, Калоян Колев и Калоян Балканджиев.

Михаил Калинов зае четвърто място в графата по процент успеваемост в стрелбата от линията за изпълнение на наказателни удари. Баскетболистът на Доростол приключи участието си на турнира с 77.3% от фаул линията – 17/22 в седем мача. Освен това, има още по 10.4 точки, 1.9 борби и 2.7 асистенции.

Калоян Колев дели седмата позиция по асистенции на турнира, заедно с Чийк-Оумар Фадига (Швеция) и Габор Лукакси (Унгария). 16-годишният състезател прави средно по 4.4 завършващи подавания в надпреварата, допълнени от 8.1 точки и 4.1 борби в 7 срещи.

Калоян Балканджиев е осми по процент успеваемост в стрелбата от тройката (42.9% – 9/21), подобно на Максим Ян Уре (Словакия). Бургазлията има още средни показатели от 8.6 точки и 4 борби в 7 двубоя.

Националите до 16 г. си гарантираха промоция в Дивизия А през следващата година. Във финала на европейското първенство те отстъпиха на Хърватия с 67:85 и останаха втори.

Ивайло Скрински бе избран в Идеалната петица на първенството. Националът изигра много силен турнир, като имаше основен принос за спечелването на сребърните медали от България и класирането на тима ни за елита. Скрински взе участие и в седемте мача на отбора, като записа средни показатели от 15.6 точки, 4.3 борби и 2.4 асистенции.

Последният тим, който се класира за Дивизия А догодина, е Грузия след победа над Румъния със 70:68.

Температурен рекорд: Над 50 градуса отчетоха в Мароко