От "Ние, потребителите" посочват, че тя е инструмент за упражняване на граждански контрол
Част от резервите на хората към единната европейска валута произтичат от психологическа бариера и от съмнения за точността при превалутирането. Това обобщават от "Ние, потребителите". Затова създават таблица за бързо и удобно превалутиране от лева в евро.
"Има цена на домати 3,49 лв./1,78 евро и ако изчислите курса тука е един, а за някакъв продукт за 1,99лв./1,02 евро - друг. Та така, трудно е да повярваме как няма да има разлики".
Проверка на превалутирането при двата примера показва, че грешки в изчисленията не са допуснати. В единия пример разделяме 3,49 лв. на официалния курс на еврото 1,95583 и получаваме числото 1,7844086654, което след закръгляването дава сумата 1,78 евро. В другия пример разделяме 1,99 лв. отново на 1,95583 и получаваме числото 1,0174708436, което след закръгляване е 1,02 евро.
Заради подобни сигнали в резултат на вече доброволно започналото при някои търговци двойно обозначаване на цените - в лева и в евро, онлайн платформата "Ние, потребителите" разпространи таблица за превалутирането. Този дигитален ресурс, който лесно се превръща в аналогов, показва изчислените по правилата стойности на левовете в евро, на стотинките в евроцентове и обратно - на еврото в левове и на евроцентовете в стотинки. Таблицата може да бъде в помощ на потребителите в периода на двойното обозначаване на цените, което трябва да започне на 8 август, в случай че през юли бъде взето решение за присъединяването на България към еврозоната.
Тя може да бъде и добър инструмент за упражняване на граждански контрол относно коректността при превалутирането, акцентират от платформата.