Шансовете това Народно да излъчи правителство са малки. Малцинство от 20 на сто от запитаните в проучване, проведено за предаването "Референдум" от "Галъп интернешънъл болкан" смятат, че кабинет би могло да има след провала на гласуване на първия мандат. Близо 80% очакват нови избори, макар че остава да бъдат връчени втори и трети мандат и въпреки заявките на някои от партиите за "спасителни" варианти ("технически", "експертни", "програмни" и т.н.).
Случващото се в ДПС пък буди колебание и объркване в обществото. Малко над една трета го оценява по-скоро като естествен процес, породен от смяната на лидерство и идването на нови поколения в партията. 44% виждат в ситуацията симптоми на разцепление. Немалък дял от запитаните (13%) са посочили други обяснения и причини за проблемите в ДПС. 7% не могат да преценят.
Независимо от бъдещето на 50-ото Народно събрание и дължината на неговия живот, мнозина ще го запомнят с влизането на нов играч в политиката при неговото формиране. Бързото разпадане на парламентарната група на партия "Величие", нетрадиционното поведение и послания на нейните членове и взаимоотношенията между тях предизвикаха сериозен обществен дебат.
Мнозинство от над две трети от запитаните в проучването смятат, че все по-често ще наблюдаваме подобен тип партии в Народното събрание.