ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Започват преговори за адекватна минимална работна заплата в ЕС

Чете се за: 02:27 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      ЕС иска да наложи адекватна минимална работна заплата в целия Съюз. Министрите по заетостта и социалната политика от ЕС постигнаха съгласие да започнат преговори с Европейския парламент.

      Това предложение е на Европейската комисия от миналата година, но за да влезе в сила трябва да бъде одобрено и от държавите членки и Европейския парламент.

      Въвеждането на минимална работна заплата в ЕС не означава определяне на общо равнище във всички държави членки. Целта на новото законодателство е да бъде въведено изискване за адекватна минимална работна заплата във всяка една страна, за да се избегне бедността сред работещите хора.

      По данни на Еврокомисията 10% от хората, които работят в страните от ЕС живеят в бедност. Ако бъде приета директивата, това ще позволи увеличаване на минималните заплати в повече от половината държави членки на ЕС и ще повлияе положително на повече от 25 милиона работници.

      "Когато председателят на Европейската комисия направи предложението за адекватни минимални заплати, тя пое голям ангажимент. Работа трябва да се заплаща и хората, които работят, не трябва да живеят в бедност. Днес направихме важна стъпка напред, показвайки, че Европа не трябва да бъде място, където хората не могат да се изхранват от работата си, че трябва да имаме справедливи заплати, че не трябва да базираме конкурентоспособността си на ниски заплати, с които хората не могат да живеят достойно", каза Никола Шмит, еврокомисар по работните места и социалните права.

      Какви са минималните работни заплати в държавите от ЕС и къде се намира България?

      Повечето държави в ЕС и в момента имат минимални работни заплати като те варират в много широки граници. Месечният минимум за България, която е на последно място в ЕС е 312 евро, в Румъния - 466, в Германия е близо 1600 евро, а в Люксембург - 2142 евро.

      Засега две държави - Унгария и Дания не подкрепят новото законодателство за адекватна минимална работна заплата в ЕС.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?