ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Христос воскресе! Великден е!
Чете се за: 02:10 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Защо липсата на адресна регистрация в малко населено място е проблем за финансирането?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:10 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      В повечето села, които са в непосредствена близост до големите градове, живеят хора без постоянен адрес. Те имат имоти или вили, но не са регистрирани в малките населени места. Оказва се обаче, че това създава сериозен проблем за финансирането им от общините.

      Село Николово е само на 5 км от Русе. През последните години много граждани предпочитат да живеят постоянно там или в близките вилни зони, но не са си сменили адресната регистрация. Йорданка Кюпелиева е регистрирана в Русе, защото детето ѝ е ученик в града.

      "Нашето училище никой не предпочита. Това е основното - всички млади предпочитат в Русе да им учат децата", коментира Йорданка Кюпелиева.

      В момента в Николово са обитаеми 1900 къщи и 800 вили.

      "В село Николово, по данни на ГРАО, има 2700 човека с постоянен адрес и около 3200 – 3300 човека, които са с настоящ адрес. Това пречи, когато става дума за финансиране от община Русе, защото ние на базата на адресната регистрация получаваме субсидиите за малките населени места", каза Златан Ванев – кмет на Николово.

      По този начин селото е ощетено и вместо да получи двойно повече средства, са му отпуснати едва 31 000 лв. Те са били използвани за ремонт на централния площад, който обаче е струвал три пъти повече и се наложило да търсят спонсори.

      "Средствата трябва да се отпускат така, че наистина да можем да направим нещо. Главната ни улица, имаме много обществени места, които трябва да се направят, имаме здравна служба, в която предстои ремонт да се направи, имаме църквичка, която ще трябва да се съхрани. Нуждаем се от ремонт на детски площадки", каза Златан Ванев.

      Пари са необходими и за пътната инфраструктура, която е над 50 км, а главната улица се руши от интензивния трафик.

      "Когато нещо се случи на Дунав мост, целият пътникопоток се насочва през Николово - тирове, автомобили", допълни кметът Ванев.

      Решението на проблема, според Ванев, е при отпускането на средствата за ремонт на пътната инфраструктура да се взема предвид не броя на населението, а дължината на пътищата. А за финансирането по общинската програма за подпомагане на малките населени места Ванев смята, че Общинският съвет би могъл да се съобрази с реално живеещите хора в селото.

      Гледайте повече теми от "Денят започва"

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image