"Пътна полиция" започна засилен контрол на движението по пътищата в цялата страна. Акцията беше поискана от премиера Росен Желязков. Целта е да се намалят катастрофите като се санкционират нарушения като неправилното изпреварване и рисковите маневри. Какви са резултатите и как се осъществява този контрол. Репортерът Иво Никодимов беше на едно дежурство с екип на "Пътна полиция".
За последното денонощие почерпените шофьори седнали зад волана са 31, а тези, които са били употребили наркотици са 9. Прави впечатление, че това е при над 1500 тествани. Тенденцията е, че все по-малко са тези, които решават да управляват автомобилите си след като са употребили алкохол или наркотици. Акцията на полицията "Контрол в движение" обаче извади на преден план други нарушения, които са също много опасни - а именно неправилното изпреварване, рисковите маневри и управление на автомобили, които са технически неизправни. И нещо важно за шофьорите в столицата. Вече е поставена и работи камерата за скорост на бул. "Сливница" близо до кръстовището с ул. "Русе".
"Да направим един обзорен обход по Околовръстния път до "Ботевградско шосе". По "Хемус" и после ще се завъртим и може да отидем до "Тракия".
Така започва дежурството на патрул на "Пътна полиция".
"Един от главните аспекти, които проверяваме е техническата изправност, неправилното спиране и престой, освен на обозначените за това места, спирането и движението в лентите за принудително спиране, както и за неправилни изпреварвания и неправилни маневри", обясни полицейският инспектор в "Пътна полиция" - СДВР Иво Биков.
По Околовръстното от "Бояна" до "Младост" нарушители няма. Малко след разклона за Панчарево обаче спират автомобил.
"Господине, отзад табелата на автомобила не се вижда. Много е мръсна".
Предната табела с номера на колата не е мръсна и по тази причина шофьорът не е санкциониран, а само е предупреден и помолен да почисти задната. Тестът за алкохол е отрицателен, техническият преглед е редовен. Шофьорът обаче има електронни фишове.
След километър - два камион се движи с неработещ заден габарит, което не само е забранено, но и опасно в тъмната част на денонощието. Полицаите проверяват товара на камиона и предупреждават шофьора за неработещите задни светлини.
На магистрала "Хемус" се усъмняват в движението на товарен автомобил.
"Имаше доста активен мигрантски трафик по това трасе тук. Затова наблягаме на товарни автомобили, камиони. Интересно е какво вози отзад".
Оказва се в товара няма нищо нередно.
"- Тежко ли ви се видя отзад?
- Не, ама ни е сме длъжни да проверим. Затваряйте".
Предното стъкло на товарния автомобил обаче се оказва счупено.
"Това се води значителна техническа неизправност. Опасно е".
След километър патрулът забелязва лек автомобил, спрял в аварийната лента на магистралата.
"- Добър вечер. Проблем ли има?
- Много се извинявам, обаче ни свърши бензина?
- Свърши ви бензинът?!?
- Какво можем да направим?
- Има ли кой да ви донесе? Туба имате ли?
- Не".
Полицаите преценяват, че е опасно закъсалите да чакат на магистралата и решават, че заедно с шофьора ще отидат до най-близката бензиностанция за бензин. Така младата двойка успява да реши проблема си и да продължи пътуването.
Засиленият контрол в движение е започнал на 4 февруари е вече са се очертали най-често срещаните нарушения.
"Като цяло честите нарушения са неправилни маневри, неправилни изпреварвания, нарушения на скоростните режими", обясни полицейският инспектор в "Пътна полиция" - СДВР Иво Биков.
Повече актове са съставени за движение в аварийната лента, като там и глобата е висока - 1000 лева. Отнема се и книжката за три месеца.
Вижте повече в прякото включване на Иво Никодимов.