Над 1 милиард души в света живеят със затлъстяване, в България всеки четвърти е с това състояние от поне 12 години. Статистиката идва в Световния ден на затлъстяването. Според проучване през 2023 г. на здравното министерство, центъра по обществено здраве и РЗИ 32% от изследвани 3500 първокласници са с наднормено тегло, а половината от тях са със затлъстяване.
Теодора решава да приготвя кутия с храна за обяд на дъщеря си в началото на първи клас. И продължава вече 6 месеца. Така е сигурна, че детето й се храни здравословно, когато не е под нейно наблюдение. В кутията й най-често има - готвена храна, плод и зеленчук.
Теодора Велкова - Дилинска, родител: "Нещата в шумящите опаковки винаги са много предизвикателни за децата. Доста от тези шарени опаковки се крие много много добавена захар, скрита захар, захар, която я пише на опаковката, фруктозо-глюкозен сироп - това са изключително калорични неща, които водят до затлъстяване."
По данни на Центъра за обществено здраве и анализи от 2020 година най-рискови са момчетата от 5 до 9 години, където процентът на затлъстяване е близо 19% и момичетата от 10 до 13 години, където процентът е 16. И още тревожни данни от проучванията.
"Всяко второ дете не консумира достатъчно плодове и зеленчуци в рамките на деня. Консумира по-често от три пъти седмично храни и напитки, подсладени със захар. Всяко трето дете прекарва пред екран над 2 часа всеки ден Голяма част от децата спят по-малко от 9 часа на ден Всяко четвърто няма допълнителна физическа активност в рамките на седмицата. Това, което е в училище и няма допълнителен спорт след това", каза проф. д-р Веселка Дулева, началник отдел "Храни и хранене" към Националния център по общественото здраве и анализи.
Според експерти проблемът се подмладява.
"Във все по-ранна възраст се открива наднормено тегло и свързано с това е фактът, че мастната тъкан в този етап се дели, клетките се делят и остават фиксирани за целия живот след това и ако на възраст около пубертета имаме наднормено тегло, то шансът това да се амплифицира, да се увеличи като проблем в напреднала възраст е още по-голям, така че интервенциите да говорим повече, да спортуват повече е ключът към дългосрочния успех", каза доц. д-р Явор Асьов, председател на Асоциация "Заедно", ендокринолог в УМБАЛ "Александровска".
Страната ни се нарежда сред първите 6 места в ЕС по честота на затлъстяване.