ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ще има ли и кога задължителна матура по математика?

Чете се за: 04:20 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Според директори на училища задължителни матури по математика могат да се въведат едва след 5 до 12 години. Дори да се въведат такива матури, това няма да стане много скоро, смята и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той предложи идеята да се отменят изпитите след 10-ти клас, но да има задължителна матура по математика след 12-ти. За да се случи всичко това, според министъра, трябва първо да се въведе списък от мерки, сред които и повече ученици в прогимназията да изучават засилено математика.

      Директорът на 119-то училище в столицата Диян Стаматов казва, че сега матурите са по български език и по профилиращ предмет и за да има задължителна матура по математика трябва да има и промяна в Закона.

      Диян Стаматов, директор на 119-о СУ: "Което означава, че след пет години би могло да има подобна реализация".

      Според директора на 125-то училище Венелина Николова обаче трябва повече време, поне 12 години.

      Венелина Николова, директор на 125-о СУ: "Смятам, че ако се въвежда нещо подобно, то трябва да е за ученици, които ще постъпят тепърва в училище в първи клас, тъй като трябва да се променят изцяло програмите".

      Много от директорите на училища са скептични към задължителната матура по математика.

      Радиана Стефанова, директор на СУ " Екзарх Антим Първи", Казанлък: "Мисля, че това много би затруднило завършването на средно образование, защото резултатите със сигурност не биха били такива каквито се очаква или бихме искали".

      Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: "Не казах, че трябва да я направим днес, сега, с първите промени в Закона, по-скоро поставих темата за обществено обсъждане, след това допълних, че разговорът не започва с темата матура по математика, а свършва с нея, ние трябва да направим много други неща, да направим списък от мерки за насърчаване на математиката".

      Една от мерките е математиката да стане по-практически насочена чрез промени в учебните програми. Такава да бъде и самата матура.

      Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ: "Основни елементарни знания, които да са обвързани с нещата от живота, практиката, намиране на площ, обем, лице".

      ДанкоКалапиш, директор на 107-о ОУ: "По-скоро практически елементи от математическото знание, но в никакъв случай във вида, в който е, тя е тежка".

      Друга мярка е създаването на нови или разширяването на математическите гимназии. И повече паралелки в прогимназията, където децата да учат математика разширено.

      Венелина Николова: "Аз съм за законови промени и за разширяване на приема в математически паралелки в 5 клас".

      Има идея и за обвързването на висшето образование с бъдеща матурата по математика.

      Диян Стаматов: "В определени висши учебни заведения да се влиза с втора матура по математика например в областите икономика, инженерство, финанси, така би могло да има един по-бърз преход за въвеждането на втора матура по математика".

      Красимир Вълчев: "Ще предложа на МС да утвърди една част от приема в икономическите професионални направления, обвързано с математиката, тоест само ако приемат с математика".

      Един голям проблем за въвеждането на тази матура като задължителна, ще е липсата на кадри. Например в момента студентите, които учат за учители по математика са седем пъти по-малко от тези, които ще стават учители по физическо.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?