Близо 10% от иглолистните гори в България са унищожени от различни бактерии, насекоми и механично. Става въпрос за създадени изкуствено насаждения, предимно в Родопите, Рила и Пирин, на ниска надморска височина, която не е подходяща за тях. За да се справи с проблеми, държавата предприема масова сеч на засегнатите гори. Предстои и подмяната им с широколистни дървета, които са естествени за тези места.
В горите в Родопите честа гледка са огромните кафеви петна от изсъхнали дървета. Засегнатите площи през последните две години растат заплашително и от 66 000 декара през 2015 г. вече са близо 300 000 декара.
Атанас Добрев - зам.-министър на земеделието и храните: Този проблем не е само на служителите на горите, а на цялото българско население.
акад. Александър Александров - Институт по гората към БАН: Някъде около метър на ден става разширението на тези петна.
Причините за масовото изсъхването на иглолистните дървета са две - гъбни зарази и корояд. Те нападат слабите и падналите дървета.
Румен Начев - Лесозащитна станция: Ако няма паднали, тогава вече търсят изсъхнали дървета, физиологично слаби, за да могат да се заселят, ако са здрави дърветата, те отделят смола и ги унищожават.
Дърветата са слаби, защото мястото им не е тук. Иглолистните видове обикновено виреят на по-високо.
Ценко Ценов - директор дирекция в ИАГ: "В последните 50-60 години тук са се извършили мащабни за страната залесявания с цел укрепване на площите заради ерозията.
Единственото решение е изсичане на всички засегнати дървета и здравите около тях. За да се справи с проблема държавата ще разчита и на местните хора, на които ще бъде дадена възможност да отсичат дървета, които да ползват за горене на минимални цени.