Уникална сграда, използвана като грънчарска работилница, изследваха археолози в местността "Корията" край град Суворово, Варненско.
Уникална сграда, използвана като грънчарска работилница, изследваха археолози в местността "Корията" край град Суворово, Варненско. Откритите в нея предмети по неоспорим начин доказват, че по българското Черноморие са поставени основите на европейската цивилизация.
До момента в България при археологически разкопки са открити няколко пещи или поне останки, за които се предполага, че са използвани за изпичане на съдове. Но за първи път се проучва цяла сграда, която действително е била грънчарска работилница.
"Намирането на такава работилница действително показва, че имаме специализирано производство през средната каменно-медна епоха. Действително има хора, които са се занимавали изключително с производството на специфичен продукт – т.е. второто разделение на труда, вече е настъпило", коментира откритието Владимир Славчев, ръководител на разкопките.
Разцветът на това общество настъпва 200 години по-късно, когато е изграден Варненският халколитен некропол. В него е открито най-старото обработено злато в света.
"Това са непосредствените предшественици, генетичните предшественици на хората, които са ни оставили Варненския некропол", добави Славчев.
Разкопките на грънчарската работилница дават ценни сведения за занаятчийското производство преди повече от 6500 години. Откритите предмети са изложени в музейната сбирка в Суворово. Проучванията продължават през следващия археологически сезон.